Umíte si představit, že by Váš mazlíček netrousil po bytě žádné chlupy, neměl potřebu být venčen 5x za den, nejedl, nepil, netrhal bačkory ani jinak neničil domácnost, neštěkal, když nechceme, a měl tlačítko „off“? Ano, i takový pejsek existuje. Známe ho pod výrazem robotický pes, nebo robopes, či pro děti robopet.
Jistě, mnozí z vás mohou namítnout, že to není ono, mít doma něco, co nemá vlastní vůli, nemůžeme se s tím mazlit, nemůže nás to radostí olízat atp. Ale jsou zde jednoznačná využití, při kterých musíme říct ano, má smysl vyvíjet robopsa a pracovat na jeho zdokonalování. Použití má v armádě, jako pomocník pro slepce a samozřejmě jako přítel pro děti, eventuelně seniory, nebo prostě pro ty, kteří si z jakéhokoliv důvodu „normálního“ psa pořídit nemohou.
BigDog („Velký pes“)
BigDog a jeho následovník AlphaDog je vyvíjen pro armádní účely firmou Boston Dynamics, díky grantu DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů). Jedná se o robotického psa větších rozměrů (skoro až muly): délky 90cm, výška 76cm, váha 108kg. Má skvělé vlastnosti, jako třeba rychlost pohybu 6,5km/h, zvládne stoupání až 35°, unese náklad až 150kg a ujde až 20km bez zastávky a dodání energie. To je vskutku úžasné. Je navržen tak, aby se velmi dobře pohyboval téměř v jakémkoliv možném zemském terénu. Robota pohání jednoválcový motor o výkonu 15 koní. Počítač robota kontroluje, jeho pohyby a jeho kontrolní systém udržuje stabilitu a naviguje. Na nohou má BigDog senzory, které snímají každý jeho krok a zachycují kontakt se zemí. Cena není udávána, jelikož se jedná o armádní záležitost a tudíž není určen pro použití širokým masám. Tento „pejsek/mula“ ovšem ani neštěká, ani nepanáčkuje, ani nevrtí ocáskem a upřímně, setkat se s ním za šera v lese, asi bych honem rychle vzala nohy na ramena. Žádný krasavec a přítula to tedy není.
Robopes pro slepce
Vývojem robotického psa, který má být pomocníkem pro slepce, se vědci věnují již od roku 2005 (vyvíjen japonskou firou NSK). Původně se jednalo o roboty (zdravotní asistenty), kteří pomáhali nemocným či handicapovaným zvednout se z lůžka, sednout si do invalidního vozíku, či při rehabilitačních cvičeních. Robopes pro slepce je opravdu konstrukčně podobný psovi, pohybuje se po kolečkách, dokáže i chodit po schodech, hlasem instruuje svého slepého psovoda o nadcházejícím terénu. Vodítko robopsa funguje jako jakési „volume“ pro ovládání rychlosti. V současnosti je slepecký robopes obohacen o systém Kinect od firmy Microsoft. Kamera systému Kinect je zabudována v hlavě robopsa a snímá okolí ve 3D, pohyb v terénu je tak robopsovi velmi usnadněn. Výhodou robopsa je nesporně to, že může bez problémů do MHD i bez náhubku a nikoho nepokouše. Doma si robopes sedne do kouta a zase ho znovu „použijeme“, když jdeme ven. Od nového modelu si vědci slibují zabudování hlasového ovládání a systému GPS pro přesné udávání směru. Na ulici bychom se se slepeckým robopsem mohli setkat někdy kolem roku 2020.
Robopet
Výrobců hraček, kteří vyrábí (více či méně úspěšně) napodobeniny pejsků, je poměrně velké množství. Hračky jsou dle ceny různě šikovné a různě věrohodné. My se zaměříme na 2 konkrétní typy robopetů, totiž na WowWee od firmy WowWee Robotics a Aibo od firmy SONY.
Robopet WowWee je malé robotické štěně – opravdový přítel člověka. Dokáže běhat, plazit se, sedět, ležet, vstát a válet se na zádech. Hračka je přirozeně aktivní robot, který má silnou osobnost a svou vlastní hlavu. Když ho zapnete, začne automaticky prozkoumávat své okolí. Při chození sem a tam provádí určité činnosti a triky. Reaguje na prostředí. Jeho infračervený zrak mu pomáhá se vyhnout překážkám a sonické senzory mu pomáhají reagovat na zvuky okolí. Umí štěkat, kňučet, vrčet a funět. Lze si ho i vycvičit – triky pak předvádí na povel. Umí přijímat povely i od jiných WowWee robotů. Pohyby jsou realistické, „roboštěně“ dokáže plynule běhat i chodit, sednout, lehnout, vstát či se převalit. Jeho chování můžete ovlivňovat pomocí tréninkových tlačítek na dálkovém ovládání. Jeho činnosti můžete také přímo řídit a dokonce naprogramovat – pomocí dálkového ovládání tak můžete naprogramovat sled až 20 pohybů a triků. Robopet má mnoho senzorů, se kterými prozkoumává své okolí a umí reagovat na podněty člověka. Je vhodný pro děti od 8 let. Cena již od 1200,-Kč.
Robopet Aibo (AIBO – zkratka pro anglické Artificial Intelligence roBOt, slovo AIBO v japonštině znamená kamarád) má za sebou poměrně dlouhou historii. První prototyp byl sestrojen již na začátku 90. let 20. století. Ten ale zdaleka nebyl podobný tomu nynějšímu. Byla to spíš taková krabice s dráty. Přes několik dalších typů se Aibo vyvinul až do dnešní podoby ERS7, nejnovější verze z roku 2006.
Aibo se chová jako klasický pes. Při prvním zapnutí se začne rozhlížet po světě a zkouší své tělo a první krůčky. Hned, jak se mu to podaří, se začne učit. Nejprve se naučí rozeznávat váš hlas, později také vaše povely. Po třech měsících se z Aiba stane dospělý „pes“. V té době již dokáže rozeznat vaše emoce a reagovat na ně. Pokud náhodou chcete dospělého psa, můžete ho hned na začátku přeprogramovat“.
Má osmnáct kloubů. Vidí pomocí CCD kamery, kterou má uloženu v nose. V prostoru se orientuje pomocí infračerveného senzoru. Rozeznává tóny ze zvukového dálkového ovládání – tzv. sound commandera – nebo tóny klasických hudebních nástrojů. Na krku má tlačítko, kterým je možné jej zapnout a vypnout. Aibo skutečně nemá rád vodu. Je dodáván i s nabíjecí stanicí. Je to jeho domov, kam si chodí dobíjet baterie.
Robot disponuje umělou inteligencí. Pokud se mu nikdo nevěnuje, vykonává svůj vlastní program. V případě, že je na blízku jeho pán, Aibo s ním komunikuje. Disponuje simulací šesti emocí: Radost, smutek, strach, zlost, překvapení a projev nevole. Zabudované má taktéž čtyři instinkty: Lásku, hledání, pohyb a hlad, který je reprezentovaný nutností dobíjet baterie.
Robota je možné přepnout do módu, kdy předvádí všechny kousky, kterých je schopen, nebo do stavu, kdy je jeho chování autonomní. Majitel může ovlivnit jeho chování tím, že vymění jeho Memory Stick za jiný, který je možné koupit, vyměnit s jinými majiteli či editovat na počítači. Štěká a vydává i jiné zvuky, které mají podobu robotického hlasu, písniček nebo libovolného importovaného zvuku. Dokáže tancovat na hudbu.
Reaguje na pohlazení. Senzor reagující na tento druh dotyku je umístěn na hlavě. Vyžaduje častou pozornost a pohlazení. Pokud však majitel na tento senzor klepne, Aibo ví, že byl potrestán a přizpůsobí tomu své chování. V souladu s emočním programem za jistých okolností (například, když má zlost nebo zažívá projev nevole) neposlouchá svého pána.
Aibo se navenek projevuje zvukovými efekty, změnou barvy očí ze zelené na červenou, čímž vyjadřuje kladný nebo záporný postoj, a pohybem těla. Jeho tělo umožňuje chodit, sedět, podávat tlapku, protahovat se, tancovat apod. Je možné s ním hrát fotbal. Součástí standardní dodávky je pro tento účel míč. Má schopnost učit se – jeho pán jej může učit jednotlivé činnosti. Učí se však také sám na základě podnětů z okolí.
Aibo bude údajně schopen pomocí rozpoznávacího software poznat svého pána podle hlasu i podle obličeje a najít si jej i „v davu“. Stroječek se bude schopný sám dobít: jakmile mu začne docházet šťáva, najde si v místnosti svou Energy Station (dobíjecí základnu), zasune do ní prdelku a počká, až se dobije. Pak zase odkráčí pryč.
Dle výše uvedených schopností tohoto nechlupáčka je jistě jasné, že cena bude poměrně vysoká a máte pravdu. Cena se pohybuje průměrně kolem 2000 USD, což je cca 40.000,-Kč.
To byl stručný vhled do světa robotických psů. Stojí jistě za povšimnutí. Nicméně jsem si jistá, že i do budoucna robopes rozhodně nenahradí svého živoucího kolegu. Vždyť s robotickým psem můžeme navázat jen jednostranný vztah. Robotu se po nás nikdy stýskat nebude, to je jasné. Robotický pes dokáže být jistě dobrý pomocník a dobrý společník, ale pozbývá empatie, tedy vcítění se a to je to, čeho si na svém psovi vážíme nejvíce. Umí poznat, když nám něco schází a potichu si nám lehne k nohám nebo do klína a tím nám pomůže víc, než všechna slova útěchy.
Pejsku lehni a ty Aibo, zasuň prdelku do dobíjecí stanice!
Autorka: Klaryssa
Ani to nečtu robot nenahradí nic živého na celém světe nemám sem co psát nemám ani pejska ale jednou si nějakého poridim a on bude nejlepší a nejšťastnější pes na světě