Problémy s krmením

Po delší době, opět přidávám článek i do této rubriky, nějak jsem na ní pozapomněla, ale díky dotazu kamarádky jí alespoň dnes aktualizuji! Dotaz byl definován spíše tímto způsobem; Jak krmit napjatého psa. Tudíž se dnes pobavíme o tom, jaké metody bychom mohli v případě řekněme i agresivního jedince zkusit. Ještě upozorňuji, že tyto návrhy jsem zkoušela pouze já, tudíž pochází z mé tvořivosti a nemusí se shodovat s metodami ostatních cvičitelů.

Problémy s krmením patří řekla bych mezi méně časté, nejčastěji se pak jedná o útoky na majitele z důvodu obrany jídla, čí nervozitu u jídla nebo také nenažranost, ale ta se tohoto tématu nedotýká, tudíž si jí necháme na někdy příště. Obranný reflex způsobuje, řekla bych nedostatečná autorita majitele, ve smečce totiž zpravidla platí, že nejdřív kořist požívá vůdce, a ten samozřejmě také ukořistí tu část, která je pro něj nejvíce přitažlivá a až pak jí ostatní. Hlava smečky se samozřejmě s nikým o svou potravu nedělí, takže když si to převedeme na Náš vztah s tímto problémem, vidíme, že se nejspíš potýkáme s nedostatečnou autoritou. Na druhou stranu nemusí to být vždy tak jednoduché, tyto problémy mohou být psychického rázu jako pozůstatek z těch špatných dob, které pes zažil. Mám s tím osobní zkušenost, před nějakými pěti lety, jsem se opět setkala s maremánsko azburským pasteveckým psem, který se tady toulal, opět se objevil asi po roce a půl, takže jsem si ho k sobě vzala a poskytla mu potravu a nakonec vepřové kosti, seděla jsem na lavičce a on je pěkně chroupal, pak jsem se nějak nahla a on si myslel, že mu je chci vzít, byl bobek tak hladový, že si to asi neuměl představit, a jemně mě chňapl, přitom já jsem neměla vůbec v úmysl mu tu kost vzít, takže tady vidíme spíše nějakou obavu o jídlo.

Agresivita u krmení

Jak jste si mohli domyslet již z názvu, projevuje se při krmení psa, přesněji když už požívá kupříkladu granule. Agresivita se pak projeví třeba tím, že majitel chce psa pohladit nebo mu sáhne do misky a pes se samozřejmě ohradí. Na začátek bych ještě chtěla podotknout, že pokud psovi dáme prostor na obživu, neměli bychom mu do misky sahat, jen v krajních případech. Pes by ale i tak neměl vykazovat známky agrese. Tento problém se řeší, tím, že pes si musí uvědomit, kdo je vlastně pánem, takže mu potravu přidělujeme třeba z ruky, aby věděl, že mu jí dáváte Vy a uvědomil si to. Pokud Vám pes nechce vydat ani prázdnou misku, pak ho zabavte něčím jiným nepoužívejte násilné kroky, prostě jen odveďte jeho pozornost, pak misku opět ukažte a zase mu dejte najevo, že jí dostane až budete chtít Vy. Taktéž pamatujte na to, že pokud nejdřív ráno dáváte najíst psovi a teprve pak si sednete k snídani Vy, nedivte se, že pes spokojeně naklusá k Vám a v domněnce, že on je ten privilegovaný bude zase „vyskakovat“, jelikož jste vlastně nejdřív upřednostnili jeho, tím mu dáváte najevo, že je váženější než Vy.

Napjatost u krmení

S tímto problémem jsem se taktéž setkala, ale musím říci, že se mi zatím nepodařilo odstranit ho úplně, netuším co je spouštěčem, ale řekla bych že to bude genetika. Napjatost se může stupňovat v agresivitu. Poznáme jí tak, že pes je stále bdělý a tělo je takové řekla bych neklidné, prostě není uvolněný. Způsob, jenž se mi osvědčil je zase hra. Nejdřív si s pejskem hrajeme abychom docílil alespoň částečného uvolnění a pes vyčerpal nějakou tu energii. Pak přineseme misku a začneme nenápadně odměňovat, přičemž pejska neustále chválíme a pak si zase na chvíli hrajeme. Nakonec misku položíme úplně a sledujeme, jestli je pes klidnější.

Zdroj: psych-pejsku.blog.cz

Zatím bez komentáře.

Zanechat komentář