Když se řekne alergie, každý si myslí, že to je jen lidská „nemoc“, ale i pes jí může trpět…
Díky tomu, že okolní prostředí je neustále zásobováno dalšími látkami, které dráždí a hlavně oslabují imunitní systém, jsou alergie v podstatě civilizačními chorobami. Proto také alergií přibývá hlavně u zvířat, která jsou nejvíce v kontaktu s lidmi, tj. psů, koček a koní. A je nutné podotknout, že podle některých zdrojů se objevují alergická onemocnění u 10% všech psů. Jednou z mnoha příčin alergií u psů může být genetické zakódování chybných imunitních reakcí, a to hlavně u plemen, která byla přešlechtěna. Proto se nejvíce s alergiemi setkáváme hlavně u tzv. módních plemen.
Alergeny
Psi reagují podrážděně na podobné alergeny, které dráždí i nás. Na rozdíl od lidí se ale s alergií na pyly u psů setkáme zatím jen zřídkakdy. Mezi běžné psí alergie patří přecitlivělost na prach a roztoče, plísňové spory či komenzální bakterie a kvasinky. Vzhledem k tomu, že většina psů je krmena komerčně vyráběnou stravou, přibývá také potravinových alergií, které mohou být způsobeny stále podivnějšími přídavnými látkami, které výrobci do krmiv dodávají. Mezi vzácnější typy dále patří kožní alergie na umělá vlákna a plasty (misky, obojky) či různé kosmetické přípravky nebo jiné chemikálie. Pro psy je také specifická kožní reakce na vlastní hormony, které vylučují do srsti v období hárání.
Klinické příznaky
Významným příznakem možné alergie jsou nezvladatelné pocity svědění v důsledku zánětu kůže (mezi nejsvědivější oblasti patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hruď a břicho). Může se připojit slzení a kýchání. Jindy jsou příznaky alergií zarudlá kůže ušních boltců, záněty kůže nebo svědivý ekzém v okolí análních žlázek. Alergické astma je u psa vzácné.
- zvláštní skupinou jsou alergie na potravu. Obvykle se začnou projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Hlavním projevem je svědivost, které často předchází ztráta srsti, a to nejvíce na stehnech. U 10-15% postižených psů se k těmto projevům přidávají i potíže trávicího ústrojí (zvracení žlutavých hlenů, průjmy, postižení jater). Nejčastější bývá přecitlivělost na bílkovinu mléka, vepřové, hovězí, drůbeží či rybí maso, vejce, obilniny a průmyslová krmiva. Na krmiva je alergických až 30% psů.
- typické pro různé druhy alergií bývá, že se projevují kombinací několika výše popsaných příznaků.
Terapie
- Na zklidnění nebo potlačení potravinové alergie je nejvhodnější speciální hypoalergenní dieta nebo symptomatická terapie, což znamená podávání protialergických zklidňujících léků, které tlumí vyvolanou alergickou reakci.
- Nejdůležitější je zabránit psovi styku s alergenem. Při rozsáhlých kožních projevech a svědivosti se používá léčba kortikoidy, příp. antibiotiky, které ale psovi po vyšetření může předepsat pouze veterinární lékař. S každým podezřením na alergii je tak třeba navštívit veterináře. Stejně jako u lidí se i u psů používají kožní testy na stanovení druhu alergenu. Před návštěvou je dobré vysledovat, kdy a jak přesně potíže vznikají a jak se projevují. V případě alergií je anamnéza důležitá a může nám v diagnostice velmi pomoct.
Zdroj: můjpes
Autor: MVDr. Dominik Vlach, veterinární lékař