Se samotným nácvikem je vhodné začít již ode dne, kdy přineseme štěně domů. Je snadné k sobě nechat štěňátko přilnout. Situace, které pramení z přílišné fixace psa na člověka, jsou však obtěžující a často jsou příčinou, proč pejsek skončí v útulku. Pes stresovaný samotou donekonečna štěká, vyje nebo demoluje zařízení bytu. Řešit vytí a štěkání ale nemá žádný smysl.
Trest vytí jen zhorší
Pokud je pes úzkostný, trest toto chování pouze zhorší. Snadno by se také mohlo stát, že by se jeho úzkost projevila jiným způsobem – devastováním věcí nebo sebepoškozováním. Pejska zpočátku nechte chvíli ve vedlejší místnosti, zatímco kouše kostičku nebo si hraje s hračkou. Pokud škrábe na dveře, kňučí nebo štěká, ignorujte ho. Nevěnujte mu pozornost, pokud si ji nevhodně vynucuje. Dveře se otevřou jen tehdy, když je pejsek potichu.
Zkuste chytré hračky
Zblázněte své psy do inteligentních hraček, např. do míčů nebo tzv. kong plnitelných granulemi, paštikou, atd. Až se pes zabere do jejich vyjídání potichu se vypařte. Pes by měl mít k dispozici více hraček či kostí, aby mu zábava dlouho vydržela. Pak se dolováním potravy unaví a bude odpočívat.
Neloučit se, nevítat
Neupozorňujte svého psa na to, že odcházíte. Nelučte se s ním. Než započnete svůj rituál odchodu, dejte mu jeho chytré hračky a v nestřeženém okamžiku zmizte. Po návratu se s pejskem příliš nevítejte. Je vhodné zachovávat spíše chladné vztahy, pokud je pes na vás příliš fixovaný. Nesnažte se pejskovi vynahradit dobu samoty tím, že jej pak budete brát s sebou i na WC. Občas mu zabouchněte dveře před čumákem a nechte jej ve vedlejší místnosti jakoby se nechumelilo, vždyť je to normální.
Zdroj: můjpes
Autorka: Mgr. Magda Šimečková, instruktor-cvičitel