Jaké plemeno se ke mně hodí?

Pořídíte-li si psa, mějte na paměti, že vás vybraný tvoreček bude doprovázet zhruba čtrnáct let. I proto byste měla při výběru plemene postupovat velmi zodpovědně – důležité je zrekapitulovat si plány do budoucna. A dle nich vybírat. Pokud přesně nevíte, máme pro vás následující čtyři kritéria, která vám pomohou zorientovat se:

Životní prostor

Každé plemeno vyžaduje jinak velké místo ke svému životu. Stručně řečeno, bylo by hloupé pořizovat si bernardýna, když bydlíte v garsoniéře. Anebo naopak očekávat, že pražského krysaříka budete chovat na zahradě v boudě. „Obecně platí, že malá plemena, jako jsou maltézáčci, jorkšíři, mopsové či čivavy, patří do bytu. Velká plemena, jako např. dogy a ovčáci, by se měla chovat venku. Středně velcí psi, například bulteriéři a baseti, snáší dobře oba způsoby chovu,“ říká veterinářka Kateřina Janoušková.

Při chovu psa v bytě je ale třeba myslet na línání srsti. Třeba kolie snáší dobře venkovní chov i pobyt v bytě. Mnoho majitelů si ale pak stěžuje na všudypřítomné dlouhé chlupy. „Pokud vám vyloženě vadí poletování srsti po bytě a chcete malého psa, pořiďte si čínského chocholatého psa. Jedná se o plemeno, které je na většině části těla lysé,“ radí veterinářka Janoušková. Takřka nelínají ale i další rasy psů, například maltézáčci či pudlové.

Finanční náročnost

Dále byste měla zvážit i to, kolik bude pes stát. A to nejen cenu štěněte, ale také finanční náročnost samotného chovu. „Štěně můžete získat třeba i zadarmo. Stačí pročíst inzeráty a určitě na nějakého dárce narazíte. Pokud ale chcete se psem chodit na výstavy, na závody anebo mít jistotu, že bude odpovídat standardům daného plemene, vybírejte jen psy s rodokmenem. Ti jsou ale podstatně dražší,“ říká Janoušková. Za psa s papíry, které dokládají jeho původ, zaplatíte několik tisíc. Ceny se pohybují zhruba od pěti tisíc až do sta tisíc, jedná-li se třeba o štěně málopočetného plemene po výborných a výstavně oceňovaných rodičích.

Mezi levnější (deset až třicet tisíc za kvalitní štěně) patří štěňata pražských krysaříků, pudlů, mopsů a jezevčíků. Naopak nejvíce zaplatíte za tzv. aktuálně módní rasy psů (Jack Russel teriér, čivava, jorkšír, westík apod.) a také za dogy, bernardýny a belgické ovčáky. Drahá jsou i plemena u nás vzácná, jako je třeba komondor nebo chrt azavak či faraonský pes (můžete se dostat i přes sto tisíc za špičkového jedince).

„A samozřejmě počítejte i to, kolik pes potřebuje potravy. Čím větší plemeno, tím více toho sní. Velká plemena vyjdou na krmivu až na dvacet tisíc měsíčně, zatímco malá potřebují stravu v ceně několika málo stovek měsíčně“.

Potřebná péče a čas

O tom, že každý pes je jinak náročný na vaši péči, není třeba dlouze diskutovat. Jen samotné česání zabere u dlouhosrstých plemen mnoho času. Plemena lovecká, chrti, ovčáci i dogy vyžadují denně několikakilometrové procházky a běhání. I celá řada středních plemen vyžaduje také pravidelnou návštěvu cvičiště. Tu koneckonců ocení i malá plemena, ne však tak často. „Malý pes se podstatně dříve unaví. Proto nezabere tolik času,“ míní Janoušková.

Záleží tedy opět na vás, kolik času budete vy nebo někdo z rodiny, ochotný psovi věnovat. Máte-li náročnější povolání, vyberte si raději plemeno trochu klidnější povahy, například jezevčíka nebo pudla.

Osobní vkus

Až když máte jasno v tom, kde budete psa chovat (byt či zahrada), kolik peněz si můžete dovolit do něho investovat a jaký čas si na něj můžete udělat, začněte přemýšlet nad tím, jaký psík se vám líbí. Když budete mít sebekrásnějšího psa, ale nebudete mu moci dopřát to, co jeho život vyžaduje, věřte, že bude nešťastný. Proto se nebojte vybrat si i jiné plemeno než zrovna to, po kterém jste od malinka toužila. Výběr je opravdu velký, v České republice se dnes chová celkem 329 plemen psů FCI.

Plemena FCI

Zkratka FCI pochází z francouzštiny a znamená Fédération cynologique internationale, v překladu „Světový klub chovatelů psů“. Tato mezinárodní organizace byla založena v roce 1911 a tehdy do ní patřily pouze čtyři státy. Dnes zahrnuje téměř všechny státy světa a obsahuje standardy více než tří set plemen psů. FCI má za úkol stanovovat, jak vypadá čistokrevný pes daného plemena a jaké znaky musí vykazovat. Podle standardů FCI se také posuzuje kvalita psů na výstavách. Čím více pes odpovídá požadavkům daného plemene, tím je na výstavách úspěšnější. A také díky tomu stoupá jeho hodnota i cena. Všechna plemena FCI se dělí na deset skupin.

Před nákupem psa si vždy přočtěte odbornou literaturu a seznamte se, co lze od dané rasy očekávat – jakou má povahu, jak je učenlivá a případně i to, k jakým nemocem či zdravotním komplikacím bývá náchylná.

Zdroj: prozeny.cz

11 komentářů k “Jaké plemeno se ke mně hodí?”

  1. Daniel Šádek napsal:

    Myslím, že ke mě by se hodil třeba čínský chocholatý pes 😀

  2. Vec napsal:

    ty vole náké čupky to sem dají a myslí si že mužou si oholit pindu néééé hej vole píše jirka moravec

  3. Verapicakova napsal:

    uffkzzfkfkhk

  4. lubomír napsal:

    Chtěla bych psa inteligentního, který má rád procházky, ale je klidný, nelíná a moc neštěká.

  5. Strnadecka napsal:

    Já už psa mám.Má hrozně dlouhé jméno, je to malý modrý gaskoňský honič a jmenuje se Argo.Je to štěně a celkem poslouchá.Hodí se k nám do rodiny, protože rádi sportujeme a tak s ním chodíme někdy běhat a taky s ním chodíme do lesa.Vybírali sme ho taky podle výšky a váhy abych ho utáhla když s ním du sama na procházku.

  6. Karolína napsal:

    Chtěla bych menšího klidnýho psa ven, a moc nelíná.

  7. nikola stašková napsal:

    Nevěděli by jste jaké pejska bych mohla mýt v bytě ? ale aby byl tak 45 cm vysoký.A aby vydržel doma sám alespoň 8 hodin.Nechci aby my zničil byt a postel atd. Mohli by jste my pomoct ? prosím

  8. vavanm napsal:

    Chci malého společníka ktarý má vÁhu pod 10kylo.ale ať umí psí sporty.
    Poradítemi prosim?

  9. vavanm napsal:

    Kolik psích plemen na světě je?

  10. Terezieotr napsal:

    Ahoj ! Plánuji si pořídit československého vlčáka ,ale nevím jestli by ke mně byl dost dobrý. Tím „dobrý“ myslím, abych na nej mela čas. Máte někdo nějaké zkušenosti s touto rasou ??
    Potřebuje tolik času a věnování pozornosti jak všude čtu ???
    Předem děkuji za odpovědi.

Zanechat komentář