Chcete si pořídit pejska? Přemýšlíte jaké zvolit plemeno? Zvládnete svého psa dobře vychovat? V tomto článku se vám pokusím poradit, jak dobře vybrat nového člena rodiny.
Před rozhodnutím přivést do rodiny psa je třeba zamyslet se nad tím, že život se psem kromě radosti s sebou přinese mnoho starostí a povinností. Z každého roztomilého štěněte vyroste dospělý pes, který kromě vaší lásky potřebuje kvalitní krmení, veterinární péči, pravidelné procházky a důslednou výchovu. Při výběru psa by nejdůležitější mělo být, proč vlastně psa chcete, podle toho pak přihlédnout k výběru plemene.
Zlatý retrívr nebude totiž nejlepším hlídačem majetku, německý ovčák také zřejmě nebude spokojeným domácím mazlíčkem. Plemeno psa je třeba vybírat i podle toho, jaké máte fyzické schopnosti a zkušenosti se psy. Pokud totiž vážíte 40kg a chcete svého prvního psa, leonberger, který váží 70 kg, nebude asi nejšťastnější řešení. Další, s čím je třeba počítat, jsou vaše finanční možnosti, neboť pořizovací cena psa je pouze zlomkem toho, co vás bude ve skutečnosti stát. Pokud s koupí psa nesouhlasí celá rodina, je třeba zvážit, kdo se o psa postará například o dovolených. Psí hotely nebývají zrovna levnou záležitostí. I když hotel poskytne psovi nejlepší péči, tato změna je pro psa nepřirozená, pes těžko pochopí, proč je někde mimo svůj domov a bez pána. Někteří psi se s umístěním v hotelu vyrovnávají těžko, může se stát, že váš pes nedokáže navázat žádný kontakt s ošetřovatelem, a dobu vaší dovolené bude trávit zavřený v kotci se svými výkaly, protože svým chováním ošetřovatele ohrožuje. Nedejte na povídání, jak si pes pobyt užije, odloučení od majitele je pro psa stres, a každý pes se s ním vyrovná po svém.
Další, nad čím se musíte zamyslet, je místo, kde budete psa držet. Pes v bytě je velmi dobrý společník, počítejte však s tím, že štěně okusuje všechno, co nalezne, někdy mají tento zlozvyk i dospělí psi. Proto pokud nechcete mít po návratu domů okousaný nábytek, je třeba štěně zabezpečit například štěněčí ohrádkou. Psa z bytu je třeba pravidelně venčit, někdy bohužel u povahově narušených psů návyku venčení mimo byt není možné psa naučit. Pokud chcete psa do bytu, počítejte s tím, že líná každý pes, hladkosrstí psi snad mnohem více než psi krátkosrstí. Dobrým řešením jsou hrubosrstí teriéři, pudlové, dlouhosrstá plemena, jejichž srst vyžaduje pravidelnou střihovou úpravu, takže srst nalezne minimálně. Pes bez srsti -naháč, je pouze pro rodinu, která chce mít psa většinou doma. Péče o tato plemena je náročná, ke psí garderobě musíte koupit spousty speciální kosmetiky. Pes, který bude umístěn mimo byt, musí mít dostatečně zateplenou boudu, po dobu vaší nepřítomnosti musí být umístěn nejlépe v kotci. Než štěně vyroste, vyhnete se tak poničené zahradě, zamezíte útěkům psa mimo váš pozemek.
Volba plemene vhodného pro vás je velmi důležitá. Je třeba vědět, k čemu bylo plemeno původně používáno, a k čemu je využívané dodnes. Pokud zvolíte plemeno lovecké, musíte počítat s tím, že slídění, stopování zvěře je pro něj přirozené, zvládnout jej lze pouze důslednou výchovou. Plemena pracovní práci vyžadují, při nedostatku činnosti si najdou aktivní zábavu sami, ne každý majitel je pak nadšen. Zvládnout temperamentní typy psů jako jsou stafordi, pitbulové a některá obří plemena je někdy oříšek i pro zkušené cvičitele. Myslete na to, že původní vlohy plemene se projeví vždy. Před koupí psa najděte nějaké psí cvičiště, kam můžete zajít a požádat o pomoc s výukou poslušnosti. Na cvičiště jděte včas, myslete na to, že se budete učit manipulovat s pejskem, který má 4 kg snadněji, než potom přemlouvat 50 kilového psa, aby přesně usedl k noze. Povídačkám, že se pes po pubertě zklidní sám, nevěřte, mnoho takových psů pro nezvladatelnost končí v útulku.
Vyberte zodpovědného chovatele daného plemene, dopředu zvažte, jestli se chcete věnovat výcviku a výstavám nebo chovu. Pokud si vyberete psa bez průkazu původu nebo křížence, některým těmto akcím budete moci pouze přihlížet. K domku se zahrádkou se hodí pejsek i fenka. Fenka nemívá potřebu utíkat z domu, pokud překonáte potíže s háráním, jistě oceníte fakt, že fenky neznačkují a bývají laskavější k dětem. Pes je většinou dobrým společníkem a neohroženým hlídačem, výborným partnerem pro dospívající děti.
Vybíráte si psa na dalších patnáct i více let, své rozhodnutí dobře zvažte, ať už si vyberete jakéhokoliv, nejdůležitější je nechat ho být psem.
Zdroj: hafici.cz
Takové ho pejska bych taky chtěla mít.