Dobrman

Dobrman je inteligentní, vytrvalý, spolehlivý a temperamentní pes, překypující energií. Při náležité důslednosti se lehko vycvičí, pro svoji ovladatelnost a ostrost se dobrman řadí mezi služební plemena. Dobrman se v rodině chová velmi láskyplně, je těsně vázán na svého pána a nerad snáší samotu.

Anglický název plemena: Dobermann

Krajina původu: Německo.

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Hlídač, ochránce.

Využití dnes: Společník, služební pes.

Průměrná délka života: 12 let.

Hmotnost: Feny: 32 – 35 kg. Psi: 40 – 45 kg.

Výška v kohoutku: Feny: 63 až 68 cm. Psi: 68 až 72 cm.

Plemeno: FCI II. – Pinčové a knírači, molossoidní. Sekce 1: Pinčové a knírači s pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: DB

Číslo standardu: 143 / 14.02.1994 (Německo)

Historie: V 60. a 70. letech 19. století ho vyšlechtil jistý K. F. L. Dobermann, výběrčí daní a exekutor v durynském městě Apolda. Ten pro výkon svého povolání naléhavě potřeboval ostrého psa, který by mu dokázal zjednat respekt. Hladkosrstí pinčové, které použil jako výchozí materiál, se však na německém území vyskytovali už ve středověku, byli jím zušlechtěni a také výrazně zvětšeni. První pes byl zapsán do plemenné knihy v roce 1893. Po smrti Dobermanna hrál velkou roli při dalším šlechtění Otto Göller, který v roce 1899 založil první klub chovatelů dobrmanů. Do USA se toto plemeno dostalo v období 1. světové války, a získalo zde velkou oblibu.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Dobrman má velmi elegantní postavu – jeho krk je štíhlý, přitom ale velmi dobře osvalený.  Jeho hlava je dlouhá, klínovitého tvaru s dlouhým temenem a očima mandlového tvaru, které, stejně jako nos, jsou zbarveny podle barvy srsti. Hruď má dobrou šířku. Dobrmanova srst je lesklá a hladká, tlapky jsou malé, avšak velmi stabilní, umožňující rychlý pohyb. Uši dobrmanů byly dříve kupírovány, ocasy byly již v mládí zkracovány. Dnes nekupírované uši přiléhají k lícím a jsou vysoko nasazené.

Srst a barva srsti: Srst je krátká, hladká, tvrdá, těsně přiléhající k tělu. Nejčastější zbarvení je black and tan, což je černá barva s pálením nebo hnědá s pálením. Dobrman se vyskytuje i v barvě modré nebo plavé s pálením, toto zbarvení však není uznáno ve všech zemích.

Péče: Krátká srst potřebuje jen minimální péči. V období línání můžete k odstranění odumřelých  a uvolněných chlupů používat gumovou rukavici s nopy. Drápy udržujte krátké a občas kontrolujte chrup, není-li na něm usazenina nebo zubní kámen.

Povaha: Dobrman je velmi milý a přátelský pes, který je závislý na svém pánovi, a je mu velice oddaný. Nejlépe se cítí v jeho společnosti a v těsné blízkosti celé rodiny. K cizím lidem je nedůvěřivý a udržuje si odstup, má však velký dar rozeznat, který návštěvník je vítaný, a který ne. Nevítaného hosta neváhá napadnout a bránit tak dům i rodinu. Při setkání s jinými psy by mohly nastat problémy, protože je sebevědomý a dominantní. Dobře vychovaný pes však nevyvolává konflikty ani s jinými psy, ani s ostatními zvířaty.

Vztah k dětem: Správně vychovaný pes vychází velmi dobře i s dětmi, při styku s malými dětmi je však nutný dohled dospělé osoby.

Výchova: Tento silný, elegantní pes musí být vychováván velice vyrovnaně, důsledně a v harmonickém prostředí. Pokud nemáte zkušenosti s výchovou psů, dobrmana si nepořizujte. Necitlivý přístup se může podepsat na jeho povaze, stane se z něj bázlivý pes, který ze strachu může kousat. Chovejte se k němu vždy čestně a srozumitelně, nepopichujte ho ani neškádlete. V mládí je hodně temperamentní až výbušný, rád jedná samostatně, později dospívá. Dobrman je vhodný pes i k náročnějšímu výcviku, s tím je však lépe začít, až když je pes starší. Vyvarujte se při výcviku jakéhokoli nátlaku či vynucování. Je důležité, aby psa výcvik bavil a byl při něm dobře motivován.

Držení: Dobrman je pes vhodný do bytu, nehodí se pro chov v kotci nebo boudě, protože vyžaduje neustálou pozornost svého pána a je nutné jej držet v teple a v suchu.
Pracovní využití: Tento pes má dobré předpoklady pro různá pracovní využití, neboť je velmi inteligentní, silný a rychlý a má vynikající čich. Je výborný průvodce, ochránce a hlídač. Dokáže být i dobrým společníkem a rodinným psem, pokud majitel zvládne jeho mimořádný temperament.

Hlídací využití: Vyniká ostražitostí a nebojácností, je vynikající hlídač a obranář.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Dobrman se nenechá odbýt třemi krátkými vycházkami denně. Je stvořen pro rychlost a má velkou výdrž. Nechte ho vyběhat v lese, choďte si s ním zaplavat nebo zajezdit na kole. Toto plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty.

Kynologie: Agility, aportování, flyball, flygility, obratnost.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu, kardiomyopatie, torze žaludku.

Zvláštnosti plemene: Založením je dobrman mírumilovný, přátelský, v rodině velmi přítulný a milující děti. Přilne však jen ke členům rodiny svého pána, přičemž má sklon stát se psem jedné osoby.

Příprava na výstavu: V případě, že jste se rozhodli vychovat výstavního psa, s jeho přípravou na tuto událost je nejlépe začít již ve věku štěněte, kdy se pes učí stát ve výstavním postoji. Již od mládí je také potřeba navykat psa na doteky cizích lidí, protože rozhodčí na výstavě kromě hodnocení pohledem kontroluje také chrup au psů varlata. Na výstavu přiveďte psa, který je v co nejlepší kondici, má čisté uši, odstraněný případný zubní kámen a drápy zastřižené nakrátko. Důležité je také dobré chování psa ve výstavním kruhu.

Rady a doporučení: Dobrmana by si měl pořídit člověk s nějakými chovatelskými zkušenostmi nebo alespoň s velkou ochotou se učit. Tomuto psu je potřeba se maximálně věnovat. Není vhodný pro pohodlné lidi.

Výživa štěněte: Pro správný vývoj kostí a svalů je třeba vybrat kvalitní suchou potravu pro štěňata, na kterou pes přechází po odstavení fenky a zůstává na této stravě asi do 12-18 měsíců života.

Výživa dospělého psa: Dobrman je velmi pohybově aktivní pes, a na to je třeba brát ohled při výběru krmiva pro dospělého jedince.

Výživa starého psa: Pokud pes stárne, snižuje se jeho potřeba množství potravy, více spí, méně se pohybuje a má tedy sklony k tloustnutí. Proto je dobré pozvolna přejít na odlehčenou stravu určenou pro seniory.

7 komentářů k “Dobrman”

  1. Dr I Lupeckova napsal:

    dobře napsáno, škoda, že není podepsán autor 🙁

  2. Dr I Lupeckova napsal:

    ještě jedna poznámka – věk 12 let je absolutní vyjímkou, pokud se pes dožije 8 let, je to hodně. Časté DCM (onemocnění srdce) způsobí předčasný úhyn u psů ve věku tak 5-6 let, ale objevuje se náhlý úhyn už i u fen a i u zvířat mladších 3 let…..

    • Pavel napsal:

      ten to članek mě dostal,nebo mame asi rok a pul starou fenku a podle toho članku bychom mohli asi za dva ročky oni prijit.. ?? co dělat když začnou problemi? jde se toho nějak vyvarovat? nebo tomu dát volnej prubech..díky za odpoved

  3. Honza9 napsal:

    hahaha

  4. František napsal:

    Úmrtí mého milovaného dobrmana přišlo nečekaně a rychle.Řekl jsem mu, jdeme na špacír, radostně vyskočil a vyšly jsme. Asi po deseti minutách co byl venku se vzrušil když uviděl jiného pejska. Byl to pitbul a ty on nikdy rád neměl. Měl jsem jej na vodítku, náhle se mu podlomily zadní nohy, trošku se zakolísal a skácel se mrtev. Bylo mu osm a půl roku. Nezapomenu, nikdy! Dobrman je odvážné,milé,poslušné, někdy trochu tvrdohlavé psí plemeno ale jedinečné. Lehce se cvičí, miluje pánička a svoji rodinnou smečku. Až mne trochu přebolí jeho stráta chci znovu Dobrmana. Franta.

  5. Laura napsal:

    Měly jsme dobrmana Artura zemřel na demodex v 6 ti letech asi 1 měsíc před jeho smrtí jsme si pořídily fenku Taru myslely jsme že spolu budou ještě nějakou dobu ale spletly jsme se Arturek nás btzy opustil Taře bylo asi 1 nebo 2 měsíce a Arturek zemřel

Zanechat komentář