Každý pes by měl zvládnout základní cviky. Jedním z těchto cviků je vodění psa na vodítku.
Začneme správným výběrem obojku a vodítka. Vybírejte podle předpokládané velikosti plemene, protože jiný obojek a vodítko bude mít Čivava a jiný Avgánský chrt.
Mějte na mysli, že štěně bude mít obojek o něco menší než dospělý pes a nejspíš nám z něj brzy vyroste. Pokud budete na vážkách nechte si poradit od prodavače.
Obojek by měl umožňovat volný pohyb štěněte, nesmí škrtit, ale neměl být taky moc volný, aby se štěněti nesesmekl přes hlavu. Výběr vodítka by měl splňovat požadavky jako je pevnost(síla vodítka) nebo délka a které by taky měly brát na zřetel plemeno psa. Určitě ale pro základní výcvik není vhodné vodítko navíjecí.
Cvičení začínáme pouze se samotným obojkem, který ze začátku nasazujeme štěněti jen na chvíli. Velmi ho při tom chválíme a snažíme se odvést jeho pozornost hrou nebo pamlskem, aby si zvyklo mít něco kolem krku a spojilo si tento stav s něčím příjemným. Ve chvíli, kdy si už nebude obojku všímat, zkusíme na obojek připnout krátké vodítko, jehož druhý konec necháme volně ležet a necháme ho, aby s ním chodilo po bytě nebo po domě(musíme dávat pozor, aby se volný konec vodítka o něco nezachytil a štěně se nezranilo). Opět ho pochválíme a odměníme pamlskem. Pokud si štěňátko již zvyklo na obojek a vodítko, zkoušíme vodítko vzít do ruky a pomalu učit jít na vodítku u nohy. Ze začátku držíme v ruce odměnu, aby jsme mohli upoutat pozornost štěněte v případě, že by začalo táhnout za vodítko nebo pokud by zůstávalo pozadu. Odměnou ho snadno přilákáte zpět do správné pozice a tempa.
Procházka se psem má být příjemná jak pro nás tak i pro psa. Neměla by být něco, z čeho budeme mít hrůzu, protože nás pes potáhne nebo jde daleko za námi a očichává každý sloup, který po cestě potkáme. Povel K NOZE používejte ze začátku pouze tehdy, pokud je pes v poloze co nejblíže požadované pozici, aby si slovo i cvik spojil. Pokud pes nereaguje na slovní povel můžete k povelu přidat i mírné trhnutí vodítkem a korigovat nechtěné chování psa. Po správném provedení cviku potvrďte povel pamlskem nebo pochvalou, aby si pes uvědomil, že tato pozice je příjemná a aby v ní zůstal. Cílem je, aby pes chodil na vodítku u nohy bez zbytečného tahání a trhání vodítkem a aby reagoval na Vaše slovní povely.
Podobným způsobem lze taky procvičovat změny směru chůze a zastavování. Při cviku zastavování dáváme povel STŮJ a zároveň zvolňujeme tempo chůze až do úplného zastavení(zvolnění tempa a zastavení by mělo proběhnout max. na vzdálenosti 1-1,5m). Ze začátku si opět můžeme pomoci mírným trhnutím vodítka ( mělo by jít o krátké trhnutí a ne o táhnutí za vodítko ). Případné trhnutí za vodítko by mělo vždy přijít až po slovním povelu, pokud pes na povel nereaguje. Cílem je opět naučit psa zastavit na povel. Ideální je pokud pes reaguje na tempo Vaší chůze a zastaví sám bez povelu.
Zdroj: dogsite.cz