Bígl

Bígl je veselý, přátelský a někdy dosti svéhlavý pes. Je kamarádský, inteligentní a čistotný. Je zvyklý žít ve smečce, takže dobře vychází s jinými psi a miluje svou rodinu. Nebývají agresivní. Bígl potřebuje hodně pohybu a dlouhé procházky přírodou, pokud však narazí na stopu, bývá problém ho z ní odvolat. Z tohoto důvodu se doporučuje kurz poslušnosti nebo procházky na vodítku. Při lovu je vytrvalý a když zachytí pach, začnou specificky výt.

Anglický název plemena: Beagle

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 14. Století.

Původní využití: Lovecký pes.

Využití dnes: Společník, lovecký pes.

Průměrná délka života: 12 – 15 let.

Hmotnost: 8 – 14 kg.

Výška v kohoutku: 33 – 40 cm.

Plemeno: FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena. Sekce 1.3 – Honiči malé velikosti. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: BEA

Číslo standardu: 161/ 24. 07. 2000 (Velká Británie)

Historie: Bígl je plemeno vyšlechtěné v Anglii ve 14. století. Vznikl křížením loveckých psů zajícovitých a starých anglických loveckých psů. Po několik století byl Bígl chován v Anglii na královském dvoře (například Alžběta I.) a využíván ke štvanicím ve smečkách. Začátkem 20. století se dostal také do USA, kde se stal velmi populárním. V současné době je plemeno rozšířeno a velice oblíbeno po celém světě.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Bígl je kompaktně stavěný pes se silnými kostmi. Má silnou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči má poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má dlouhé, na koncích mírně zakulacené, nízko nasazené, převislé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhající těsně k lícím. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silné, krátké, dobře klenuté a vyvážené bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet. Pohyb a chůze jsou volné, s dlouhými kroky předních končetin a s charakteristickým vyhazováním zadních končetin.

Srst a barva srsti: Bígl má krátkou hustou srst. Povoleny jsou všechny barvy s výjimkou játrově hnědé. Nejčastěji vidíme trojbarevné (černo-hnědo-bílé) nebo dvoubarevné (téměř bílé) bígly, přičemž žlutá může nabývat odstíny od světle žluté (lemon) až po tmavě červenou (red). Konec ocasu musí být vždycky bílý.

Péče: Bígl potřebuje často (alespoň jednou týdně) vyčesávat. Mají středně hustou srst, používejte kartáč pro krátkosrsté psy. Také je důležité čištění zubů, doporučuje se jednou za měsíc s použitím pasty s masovou příchutí. Veterináři také doporučují žvýkání kůže.

Povaha: Je to živý, vlídný, přátelský, milý a společenský pes, který ale někdy bývá svéhlavý. Potřebuje hodně pohybu a dobrý výcvik, protože jinak bývá problém s jeho přivoláváním v lese, když narazí na stopu. Pořád se ale snaží udělat radost svému majiteli.

Vztah k dětem: Bíglové mají moc rádi děti.

Výchova: Bígl nikdy nebude dokonale poslušný. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Nemá rád neustále opakování jednoho cviku, takže je lepší, když psa vychováváte formou hry.

Držení: Tohoto psa je rozhodně lepší chovat v byte, jelikož se rád účastní všeho dění v rodině.

Pracovní využití: Bígl je dodnes používán jako lovecký pes. Také se výborně hodí na vyhledávání zakázaných látek, jako jsou narkotika nebo výbušniny.

Hlídací využití: Bígl je velmi ostražitý, ale rozhodně to není hlídací pes, jelikož mu pro tyto účely chybí dostatečná ostrost. Vetřelce by hlasitě ohlásil, ale jakmile by se vetřelec dostal až do domu, pravděpodobně by ho také velmi přátelsky přivítal.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Toto plemeno potřebuje hodně pohybu. Dobře oplocená zahrada zabrání tomu, aby vám bígl utekl. Berte jej pravidelně sebou na delší procházky, ale nepouštějte jej z vodítka, pokud si nejste jisti, že jej máte plně pod kontrolou.

Kynologie: Agility, aport, flyball, frisbee, flygility, lov.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu.

Zvláštnosti plemene: Bígl má vynikající čich. Pro srovnání – člověk má 5 milionů čichových buněk, bígl 220 milionů.

Příprava na výstavu: První výstavu je dobré navštívit se psem pouze v roli pozorovatele. Vy uvidíte, jak si vedou zkušený vystavovatelé, a pes si navykne na rušnou atmosféru, která na výstavách panuje. Na výstavu je nutné psa připravit, je dobré jej navyknout na výstavní vodítko, naučit jej stát ve výstavním postoji a klusat v kruhu bez tahání nebo čichání při zemi. Pes by měl být také připraven na dotek cizí osoby, protože rozhodčí může psa měřit, samcům hmatem kontroluje varlata a kontroluje také chrup.

Rady a doporučení: Bígl má vždy hlad, nikdy nemá dost. Má sklon k obezitě.

Výživa štěněte: První dny štěně krmte stravou, na kterou byl zvyklý od chovatele. Pokud chcete přejít na jinou stravu, dělejte to postupně. Štěně potřebuje pro svůj dobrý vývoj a růst kvalitní a vyváženou potravu, která obsahuje i vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa: Pro zajištění přísunu všech živin, které jsou potřebné ke kvalitnímu životu psa, doporučují odborníci kvalitní suché kompletní krmivo pro psy, které je vyvážené a lze jej vybrat podle věku psa nebo podle pracovní a pohybové vytíženosti psa.

Výživa starého psa: Pokud pes stárne, snižuje se jeho potřeba množství potravy, více spí, méně se pohybuje a má tedy sklony k tloustnutí. Proto je dobré pozvolna přejít na odlehčenou stravu určenou pro seniory, která plně pokryje jeho potřeby v tomto období života.

13 komentářů k “Bígl”

  1. Anna napsal:

    jsou nádherný

  2. Anna napsal:

    jsou nádherný

  3. Mirka108 napsal:

    fakt fešandy mám ji od dubna miluje všechny lidi včetně zlodějů dětí by láskou sežrala až je poválí chce si hrát ale zároveň svéhlavá nezmanipulovatelná ,chytrá jako liška nejvíc slyší na pocem něco mám,myslela sem že to tvrdohlavější než jezevčík nemůže být ale je třikrát přesto ji miluju ale venku sem se ji zatím neodvážila pustit bez vodítka zbožňuje dlouhé procházky loví vše co uniká dokud to nezůstane sedět bez pohybu hlavně slepice kočky ale neznámého se bojí to oštěká ale má tendenci se ukrýt u vás

  4. Honza9 napsal:

    ana co to je za trapne meno

  5. Honza9 napsal:

    ne kecam

  6. Petr6 napsal:

    to je bracha

  7. Simona napsal:

    Bigl je bozi

  8. Vanilka napsal:

    bigl je bozi

  9. Radka napsal:

    Zřejmě si budete myslet, že to zde nepatří. Vzali jsme si z útulku křížence Bígla s Jezevčíkem. Je víc Bígl. Umřela mu pánička, která má učitě velkou zásluhu na jeho výchově. Měli jsme dva jezevčíky a dlouho jsme váhali jestli si opět pořídíme pejska. Naprosto nelitujeme. Má 5 let a jeho hravost a dovádění s tenisákem nemá konce. Fandím Bíglům i Jezevčíkům. Jo a ti co kolem mě říkají že Bígl je hloupý, jsou sami zamindrákovaní hlupáci. Neznám chytřejší, mazanější,roztomilé a hlavně milující plemena.

    • Hanuš Helmut Martin napsal:

      Bíglové a jezevčíci se musí hlavně pochopit! A to vidím, že chápate, což je super. A jak jste napsala, jestli někdo tvrdí, že jsou hloupí, tak ti psi, jsou chytřejší než ti lidé, protože je svou mazaností přelstili 🙂

  10. Sona koutna napsal:

    Dobry den…jak odnaučit štěně bígla jist vykaly… 🙁

  11. viky viktorka napsal:

    je vhodní mít bigla v bytě 2+k,k

  12. Vlasta Matherova napsal:

    Dobrý den máme bigla a má 1 rok a je takový jak jej popisujete ale je skvělí a korát je své hlaví

Zanechat komentář