Akita Inu
Vyrovnaný, rozvážný, inteligentní, přátelský, poměrně poslušný, silný lovecký pud, klidný. Velmi dobrý hlídač, který ale není uštěkaný. Akita Inu je věrný svému pánovi a jeho rodině, ale občas i nezávislý a dominantní.
Anglický název plemena: Akita Inu, Japanese Akita
Krajina původu: Japonsko, z ostrova Honšú, provincie Akita.
Doba vzniku: Kolem roku 1600
Původní využití: Lov velké zvěře
Využití dnes: Toto plemeno má dnes využití jako společník a služební pes, vhodný na hlídání obydlí. Dřív však byl využíván jako bojovný a všestranný pracovní pes.
Průměrná délka života: 10 – 12 let.
Hmotnost: 34 – 50 kg.
Výška v kohoutku: Feny: 61 cm. Psi: 67 cm. Výchylky jsou možné do 3 cm.
Plemeno: FCI V. – Špicové a primitivní typy. Sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena. Bez pracovní zkoušky.
Oficiální zkratka v ČR: AI
Číslo standardu: 255 / 16.07.1992 (Japonsko)
Akita Inu
Historie: Akita Inu patří k nejstarším psím plemenům. Nacházely se ostatky jejich předků staré asi z doby 5000 let před naším letopočtem. Tito psi putovali s kočovníky po celém Japonsku. Jejich hlavním posláním bylo lovení velké zvěře, např. medvědů, jelenů či kanců, a ochrana rodiny a majetku. Akita má ve své domovině výsostné postavení. Akita inu je symbol štěstí, blaha a věrnosti. Psi se chovali nejvíce ve vysokých kruzích, pro které byla vymyšlena hierarchie vodítek, aby bylo jasné, ze které vrstvy pes pochází. V roce 1931 bylo plemeno ministerstvem výchovy vyhlášeno za národní poklad a kulturní bohatství. Velkou ránu plemeno zažilo koncem 19. a začátkem 20. století. V Japonsku se začaly rozšiřovat psí zápasy a tato krvavá podívaná si žádala větší, mohutnější a krvežíznivější psy. Proto bylo plemeno kříženo s mastify a tosami inu. Plemeno upadalo, ale zákazem psích zápasů se začalo znovu pomalu obnovovat. Znovuzrození akit mělo pevný základ ve psech z japonské Ódate, kde se původní typ celkem slušně zachoval. Další ránu udeřila druhá světová válka. Mnoho dokumentů se ztratilo a plemeno bylo opět kříženo, protože byl vydán zákaz chovat Akity, tentokrát hlavně s německými ovčáky. Mnoho psů uhynulo, protože japonská vláda zakázala krmení psů, další se nekontrolovatelně křížili… Američtí vojáci si po druhé světové válce odvezli hodně psů s sebou do USA, kde založili svůj vlastní chov. Kroky Američanů a Japonců se rozcházely a nakonec bylo schváleno rozdělení plemene na dvě: akitu inu a americkou akitu. Dnes je chov ustálen a akity jsou rozšířeny po celém světě. Centrum chovu je v Ódate, kde je téměř vše spjato s národním plemenem.
Typy: Japonské plemena špiců jsou klasifikovány podle velikosti na velké, střední a malé. Velké – akita, střední – Sika a malé – Šiba.
Celkový vzhled: Akita inu je svalnatý robustní pes se silnou kostrou, jeho představa je v Japonsku spojována se zdravím a blahobytem. Tělo je široké, svalnaté, s hlubokou hrudí. Objemná hlava má široké čelo s pevným přechodem na čumák. Čumák je zaostřen, hřbet nosu má krátký. Čenich nosu je velký, černě zbarvený, u světlých psů bývá růžový. Oči trojúhelníkového tvaru jsou temně hnědé. Uši široce postavené, stojaté. Tlapy velké, se semknutými prsty a pevnými poduškami. Ocas je dlouhý, při skoku se drží přehozený na záda a stočený do kruhu, ale nikdy se nejeví jako uzavřený.
Srst a barva srsti: Krycí srst je tvrdá a rovná, podsada je hustá a měkká. Přípustná zabarvení jsou v Japonsku: červená, bílá, pepř a sůl a žíhaná. Černá maska je zde považována za vadu. Standard u nás uznává i všechny ostatní zabarvení.
Péče: Pravidelné ošetřování a čištění srsti je samozřejmostí. Každý den potřebuje pravidelné vyčesání hřebenem. Vyčesáváme odumřelou srst, slepené a spletené části. Dáváme pozor, abychom hřebenem nevytrhali hustou podsadu. Pak psa vykartáčujeme, kartáčem ho zbavíme prachu. Kartáčem pracujeme i proti srsti. Pokud váš pes žije v čistém prostředí, má jeho srst i kůže samočistící schopnosti a není nutné časté koupání. Pokud je již nutné ke koupání přistoupit, je nutné použít pouze vysoce kvalitní přípravky, určené k péči o psa. Po umytí srst pořádně vytřít a po vysušení vykartáčujeme. Důležitá je také péče o oči a uši. Oči přetřeme po vycházce vlhkým hadříkem nebo vatou. Uši čistíme vatovým tamponem a přípravkem určeným k čištění uší psů nebo ušním pudrem pro psa.
Povaha: Většina těchto psů ostatní psi ignoruje. Je tedy možné chovat je samostatně. Ke psům stejného pohlaví se chovají dominantně. Na kočky a ostatní zvířecí obyvatele je třeba přivyknout velmi brzy. Cizí lidi přijme poněkud rezervovaně.
Vztah k dětem: S dětmi vychází Akita Inu většinou dobře, ale rozhodně není psem na hraní.
Výchova: Je potřeba důslednost a pevnost v rozhodnutí, nejlepších výsledků v tréninku se dosahuje tehdy, pokud není příliš často opakován. Plemeno však není vhodné pro začátečníky.
Držení: Akitu Inu by měli být ustájena nejlépe v kotci. Akita inu ustájen v kotci se cítí dobře, to však neznamená, že v něm má být stále zavřený. Každý den potřebuje pravidelnou procházku. Kotec by měl mít dobře izolovanou boudu s možností výběhu. Přivázání na řetěz je nevhodné. Když se jej však rozhodnete chovat v bytě, což není pro jeho velikost velmi vhodné, měl by mít dostatečně velký prostor s měkkou podložkou, aby se mohl pohodlně natáhnout.
Pracovní využití: Dnes ve své vlasti slouží u policie i armády, stále častěji se uplatňují v canisterapii a to dokonce i v České republice. Rychle se učí a mají vynikající čich. V myslivosti se nyní již neuplatňují a byly nahrazeny evropskými loveckými plemeny. Jinak je to všestranné plemeno, vytrvalé a přizpůsobivé. Potřebuje však zkušeného člověka a důslednou výchovu.
Hlídací využití: Akita Inu se osvědčila i jako služební pes policistů a vojáků.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Toto plemeno má velkou výdrž, ale lze občas vynechat dlouhou procházku, pes se této situaci bez problému přizpůsobí. Kvůli jejich silnému loveckému pudu je nenechávejte volně pobíhat v místech výskytu zvěře.
Kynologie: V Japonsku slouží u policie i vojska, ale také jako slepečtí psi. U nás je psů s pracovními zkouškami jako šafránu, ale více se používají pro canisterapii. Nedoporučuje se s akitou dělat agility, protože obvykle si to „odšlapou“ neuvěřitelně pomalým tempem a jasně dávají najevo, že tohle je pro ně moc jednoduché.
Nejčastější nemoci: Mezi časté nemoci, kterými Akita Inu trpí jsou dysplazie kyčelního kloubu, luxace čéšky, onemocnění očí, ekzémy, poruchy funkce štítné žlázy.
Zvláštnosti plemene: Akity se proslavili hlavně svou oddaností a láskou k pánu a k rodině. Velkou váhu měl k prosazení zákona o ochraně památek Japonska i příběh psa. V roce 1923 se v městě Ódate v domě, který je dnes uctíván a chráněn jako památka, narodil pes rasy Akita inu Hačikó. Jako dvouměsíční byl poslán profesoru panu Veno do Tokia. Hačikó se naučil každý den chodit v 17 hodin čekat na svého pána na nádraží. Za dva roky ale pan profesor Veno zemřel a nevrátil se domů. Hačikó ztrátě pána neuvěřil a stále čekal. Pokusy o jeho převýchovu byly neúspěšné. Město za něj platilo poplatky a byl respektován. Na svého pána čekal do svých 12ti let a 5ti měsíců. Když roku 1935 na nádraží zemřel, jeho památník lidé pokryli květinami. V Ódaté je jeho linie stále živá a díky importu feny linie Sugisawa žijí jeho příbuzní i v České republice.
Příprava na výstavu: Pokud chcete svého psa vystavovat, spojte se s některým klubem chovatelů akita inu a staňte se jeho členem. Než půjdete poprvé na výstavu se svým psem, zkuste navštívit jinou výstavu jako pozorovatel. Psa musíte naučit stát ve výstavním postoji, v něm se ukazují všechny jeho přednosti. Rozhodčí pozoruje stavbu těla psa, dívá zuby a skus, u samců varlata. Abyste získali se svým psem ocenění, musíte splnit několik předpokladů. Nejdůležitější je krásný vzhled psa, udržovaná srst, ale také chování psa.
Rady a doporučení: Na svou velikou velikost málo jedí a jsou někdy citliví na různé složky potravy (hlavně na sóju). Jsou vhodní i na výcvik, ale vyžadují individuální přístup a nehodí se pro každého. Prodleva mezi příkazem a jeho vykonáním je mnohdy delší než u normálních plemen. Přesto se rádi učí a to, co se naučí, nikdy nezapomenou. Každý, kdo si akitu pořídí, v ní najde nejlepšího přítele, věrného partnera při vycházkách i lenošení… Majitel musí být se psem této rasy ve velmi úzkém kontaktu, protože akity, které jsou nucené pobývat většinu dne samotné, trpí. Akita je na svou rodinu velmi fixovaná a chce být s ní, ať už je kdekoliv.
Výživa štěněte: Štěněti a mladému rostoucímu psovi je nutné zajistit stravu, která kromě důležitých základních živin obsahuje také vitamíny a minerální látky. Všechny tyto požadavky splní některé z kompletních suchých krmiv garantovaných výrobců, které se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách. K těmto krmivům již není nutné přidávat další doplňky.
Výživa dospělého psa: Pokud chcete u psa v aktivním věku udržovat dobrý zdravotní stav, vynikající fyzickou kondici a krásnou srst, musíte vybrat kvalitní krmivo. Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání krmiva, které uspokojí potřeby vašeho pohybově aktivního psa zvýšeným příjmem energie.
Výživa starého psa: Pes, který již dosáhl vyššího věku, se méně pohybuje a více spí. V tomto období je dobré postupně přejít na odlehčenou stravu pro psy seniory, která nezatěžuje organismus psa, je lehce stravitelná a dodá veškeré živiny, které pes potřebuje. I takováto krmiva jsou v podobě kompletních suchých krmných směsí k dostání ve specializovaných prodejnách.
Dobrý den,
měl bych zájem o koupi psa plemene
AKITA INU, může mi v tom někdo pomoci?
děkuji Josef Fidler
http://www.czech-darbis.webnode.cz
Mohla bych použít obrázky akity ke hře Ufonek?Děkuji za odpověď
včera mi cigani vzali akita inu miluji ho muj pečovatel jim ho dal jen proto,že mají zahradu svině černe jsem moc neštatná měla jsešm ho 4 měsíce jsem na cvoziku,dal ho ernest tancoš ach bože nám jen jednu mistnost ale i v jedne muistnosti nám bylo s ronýčkem dobře kež by je buh potresatal,má maminka a tatinek