Dobrý zdravotní stav a životní očekávání našeho pejska jsou závislé na správné a vyvážené výživě.
Abychom poznali, co je pro našeho psa správné, musíme se podívat na jeho praotce vlka. Ten není jen masožravec, kromě jeho kořistí jako králíci,zajíci apod. žere také ovoce, plody, bylinky a hmyz. Tak získá všechny životně důležité živiny: bílek,tuk,vitamíny,minerály,enzymy a balastní látky. Protože naši čtyřnozí miláčkové už sami neloví (nemohou nebo nesmějí), máme my lidé zodpovědnost za jejich výživu. Když budete dbát na následující rady, dosáhnete zajisté nejlepších předpokladů pro dlouhý a zdravý psí život.
►přírodní krmení
Výrobci krmiva na celém světě si dali za úkol, vyvinout pro naše psy hotové krmivo v optimálním složení.
Jestliže si zvolíte přírodní produkt bez chemických přísad jako konzervačních látek,barev a aromat, nemůžete udělat s výživou vašeho psího kamarída nic špatného.
Jestližese rozhodnete pro suché krmivo, musí mít Váš pes k dispozici dostatek čisté, pitné vody, aby se předešlo poškození ledvin.
►krmení odpovídající věku
Štěně potřebuje stravu, která má jiný poměr masa a rostlinných přísad než dospělý nebo starší pes. Výrobci krmiva nabízejí pro každý věk optimální krmivo.
Především ve fázi růstu a stáří psa byste současně měli provést vitaminovou kůru. Jestliže Váš pes patří k velké rase, dbejte prosím na to, aby ve svém mládí zůstal štíhlý! Těžká zvířata mají často ve věku mezi třetím a osmým měsícem věku problémy s klouby!
►vyvarovat se chyb v krmení
Prosím, nedávejte svému psovi žádné zbytky jídel. Kořeněná jáídla mohou poškodit zdraví vašeho psa.
Také čokoláda není dobrá pro psy, protože může způsobit alergie a je špatná pro zuby.
Dobroty pro psy se dostanou v chovatelských potřebách. Ale ani s nimi to nepřehánějte, dobrota by měla být odměnou za dobré chování.
Pozor: Ne každá kost je vhodná jako krmivo! Kosti se mohou lámat a způsobit zranění nebo ucpání žaludku a střev. Nejlepší je, když svému pejskovi koupíte speciálně vyvinuté kousací kosti z hovězí kůže, které navíc čistí zuby od usazenin zubního plaku.
7 PRAVIDEL KRMENÍ
o DOSPĚLÝ PES BY MĚL BÝT KRMEN 2 KRÁT DENNĚ
o KRMTE NEJDŘÍVE PO PROCHÁZCE. PES PO JÍDLE RÁD ODPOČÍVÁ. KDYŽ VELCÍ PSI PO JÍDLE ŘÁDÍ, VZNIKÁ TÍM NEBEZPEČÍ PŘETOČENÍ ŽALUDKU!
o JESTLIŽE JE TO MOŽNÉ, KRMTE PSA VŽDY VE STEJNOU DOBU
o KRMIVO BY MĚLO STÁT VŽDY NA STEJNÉM MÍSTĚ
o NEKRMTE PŘÍMO Z LEDNIČKY. PŘÍLIŠ STUDENÉ KRMIVO MŮŽE U PSŮ ZPŮSOBIT PROBLÉMY SE ŽALUDKEM, NAPŘÍKLAD ZVRACENÍ.
o UMYJTE MISKU PO KAŽDÉM JÍDLE HORKOU VODOU.
o DBEJTE NA TO, ABY VÁŠ PES MĚL STÁLE ČERSTVOU VODU