Sheltie
Šeltie je velice připoutaná a věrná svému majiteli. Je skvělým společníkem pro všechny členy rodiny. K cizím lidem je však nedůvěřivá a uzavřená. S ostatními psy a domácími zvířaty vychází většinou dobře a nevyvolává konflikty.
Anglický název plemena: Shetland Sheepdog
Krajina původu: Velká Británie.
Doba vzniku: 18. Století.
Původní využití: Pastýřský pes.
Využití dnes: Společník.
Průměrná délka života: 12 – 14 let.
Hmotnost: 6 – 8 kg.
Výška v kohoutku: Feny: 35,5 cm. Psi: 37 cm.
Plemeno: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
Oficiální zkratka v ČR: SHE
Číslo standardu: 88 / 15.04.1988 (Great Britain)
Historie: Dojem, že šeltie je zmenšeninou kolie, není správný. Vše svědčí o tom, že šeltie je plemeno starší, původnější. Vznikla na Shetlandských ostrovech, kde jsou extrémní klimatické podmínky a nedostatek potravy. K vyšlechtění plemene byl i ten důvod, že pastevci na Shetlandech nepotřebovali velké agresivní psy, ale spolehlivé hlídače, kteří neohrožují malá domácí zvířata, jsou odolní vůči drsnému klimatu a jsou nenároční. Byla po staletí využívána k pasení a hlídání stád ovcí. K jejím předkům pravděpodobně patří severské špice. V 20. století se toto plemeno dostalo do Skotska, a jeho chov byl stabilizován. Ve Velké Británii a Severní Americe je šeltie velmi oblíbená, nejvíce popularity se jí však dostalo v Japonsku.
Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.
Celkový vzhled: Šeltie na první pohled vypadá jako miniatura dlouhosrsté kolie. Hlava se od uší k nosu zužuje a tvoří tak dojem tupého klínu, čenich je černý, dlouhý a mírně zaoblený. Uši jsou malé, při pozornosti vztyčené, s překlopenými špičkami. Oči jsou mírně zešikmené, mají mandlový tvar a tmavohnědou barvu. U jedinců se zbarvením blue merle mohou být oči modré. Tělo s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem je přiměřeně dlouhé. Dobře osrstěný ocas je dlouhý, nízko nasazený, v klidu je svěšený, při pohybu je nesený mírně vzhůru.
Srst a barva srsti: Srst by měla být velmi hustá. Vrchní srst je hladká a tvrdá, vnitřní měkká, huňatá a velice hustá. Límec a hříva jsou velmi bujně osrstěny. Přiznané zbarvení je černé, mramorově modré, sobolí s bílými známkami a pálením. Standardem je dlouhá srst, krátká je krajně nepřípustná. Trojbarevné zbarvení – černá barva srsti bez barevných skvrn, s jasně rezavým pálením a bílou hrudí, nohami a konečkem ocasu. Sobolí zbarvení – preferuje jednobarevnost, jsou povoleny odstíny od zlatavého do rezavě červeného. Mramorově modré zbarvení – preferuje čistě šedě modrý nádech s nevelkými černými skvrnami a tečkami. Vlčí šeď je nepřípustná.
Péče: Šeltie má pěknou bohatou a nepromokavou srst, která se musí často vyčesávat a kartáčovat nejméně dvakrát týdenně, v období línání denně. Chuchvalce se tvoří hlavně za ušima, v praporcích a ve slabinách. Koupání se neporučuje, ale když je nutné, použijte pouze speciální šampon pro dlouhosrsté psy. Šampon by měl obsahovat norkový nebo kokosový olej. Pokud je pes zablácený, stačí osprchovat vodou bez použití šamponu břicho a tlapky. Pozornost věnujte také okolí očí, občas je umyjte borovou vodou. Kontrolujte také čistotu uší, v případě potřeby je vyčistěte. Jedenkrát za měsíc zkontrolujte psovi také chrup, jestli se na zubech netvoří zubní kámen, který by bylo třeba odstranit. Drápky psa udržujte krátké.
Povaha: Velmi živá, pohyblivá, sportovně založená. Bystrá – nadmíru inteligentní a učenlivá, při výchově a výcviku však vyžaduje jemný a citlivý přístup, protože přesně taková je její povaha. Mazaná, věrná svému pánovi a jeho rodině, přítulná, má velkou výdrž a je poměrně odolná.
Vztah k dětem: Pokud s dětmi vyrůstá, je jim nejbližším kamarádem. Ve vztahu k nim je velmi trpělivá, tolerantní a opatrná. Pokud však není šeltie na děti zvyklá, vyhýbá se jim.
Výchova: Šeltie je inteligentní a bystrý pes, ráda se učí a její výchova tedy nebývá příliš náročná. Jako u všech psů je nutná výchova k poslušnosti, u šeltie je pro její radost z pohybu a zaměstnání velmi vhodný výcvik obratnosti. Protože je šeltie velmi živý a temperamentní pes, někdy se může na výcvik méně koncentrovat, proto je nutný citlivý a trpělivý přístup. Učí se ale velmi snadno.
Držení: Šeltie je velmi společenský pes, proto je lépe chovat ji v bytě. V bytě vyhraďte psovi místo tam, kde se nejčastěji nacházejí členové rodiny, ale kde může zároveň nerušeně odpočívat. Šeltie, na rozdíl od kolie, spí ráda v teplém a na měkkém.
Pracovní využití: Ovčácký pes, dnes většinou chovaný jako vynikající společník. Je dobrým hlídačem, vyniká při soutěžích miniagility.
Hlídací využití: Šeltie je velmi nebojácná, odvážná a pozorná, a pro svou nedůvěřivost k cizím lidem bývá velmi dobrým hlídačem, který upozorní na každého nevítaného návštěvníka.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Šeltie potřebuje dostatek pohybu, ráda běhá venku. Po svých předcích zdědila i velkou radost z práce, proto je dobré ji zaměstnávat. Toto plemeno je velmi hravé a aktivní do vysokého věku, šeltie rády skáčou a aportují.
Kynologie: Agility, aportování, flyball.
Nejčastější nemoci: Zvýšené riziko zlomení kostí končetin, zažívacích problémů, očních vad, snížená funkce štítné žlázy, epilepsie, rakovina močového měchýře.
Zvláštnosti plemene: Nepatří mezi běžně chovaným, ale ani mezi vzácná plemena. Některé šeltie v důsledku své vnímavosti přehnaně reagují na rušivé podněty a to pak může limitovat jejich pracovní upotřebitelnost. Štěkají více než jiná plemena.
Příprava na výstavu: Pokud se chcete se svým psem vydat na výstavu a zatím nemáte žádné zkušenosti, navštivte nejprve některou z výstav jako diváci nebo se zúčastněte některé z menších výstav. Psa začněte připravovat k této události již v mládí, naučte jej výstavnímu postoji a bezvadné chůzi na vodítku. Psa je třeba také připravit na dotek cizích lidí, protože rozhodčí může kontrolovat i tělo pohmatem, kontroluje chrup a samcům varlata. Pes by měl být na výstavě předveden ve výborné kondici a musí na něm být vidět vaše dobrá péče. Pro dobré ohodnocení je důležitá také krásná srst, která by na výstavě měla být plná. V případě, že chcete vykoupat psa před výstavou, učiňte tak nejméně týden předtím.
Rady a doporučení: Potřebuje dostatek pohybu a zábavy. Oproti kolii, s níž se často srovnává, je výrazně živější a také hlasitější. Je vhodná i pro kynology začátečníky. Je velice inteligentní a vnímavá a právě pro tuto vlastnost se nehodí ke každému. Bude určitě špatně snášet nervózního člověka, jelikož je citově labilní a neunese hrubost a řev
Výživa štěněte: Štěně potřebuje během svého růstu stravu bohatou na živiny, která obsahuje také vitamíny a minerální látky. Tyto požadavky splňují hotové suché krmné směsi, které se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách. Pokud krmíte psa tímto krmivem, nepodávejte již další vitaminové a minerální doplňky.
Výživa dospělého psa: Podávání kvalitního krmiva je důležité i v dospělosti, kvalita stravy má vliv na psí zdravotní stav, fyzickou kondici a kvalitu srsti. Vyberte takové krmivo, které bude vyhovovat psovi nejen po stránce chuti, ale také jeho fyzickým aktivitám. Pes, který je pohybově velmi aktivní, potřebuje stravu energeticky vydatnější než pes, který má méně pohybu.
Výživa starého psa: Šeltie začíná stárnout kolem desátého roku věku, již není tak pohybově aktivní a více pospává. V tomto období je třeba změnit energeticky vydatnou stravu za stravu méně výživnou, která bude mít snížený obsah bílkovin. Suchá krmiva pro psy senioři, které se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách, jsou lehce stravitelné a plně uspokojí potřeby psa ve vyšším věku.
Na jinych stránkach říkali ze to není zmensenina kolie.ba naopak.co si o tom myslíte vy?
No tak ste to poslali?
seltie neni „zmensenina“ kolie, ale vesmes jde o mensiho psa vyslechteneho k povahovym vlastnostem kolie. tedy stavou tela se samozrejme docela dost lisi, ale pokud vam nejde o kostru, ale o povahu, pak je seltie skutecne mala kolie.
tohle plemeno semi líbí asi nejvíc ze všech až na to že více štěká jako téměř každý menší pes.
tohle je upe nej plemeno psa
je to supr pes ,mám jí doma tak ví o čem píšu!!!! Lenka
hej vy co mate šeltii koupete ji ja bych se bala ze by smrdela kdybych ji nekoupala (uvazuju o tom ze bych si ji poridila)
teda pro mě je nejlepší plemeno psa zlatý retrívr
nejlepší ztránky které jsem o šeltii nasal ! brzo si ji pořídíme takže se o ní chci hodně dozvědět … super !
hodí se šeltie do bytu?? 😀
prosím porate
do bytu je vhodná jenom pokud máte i balkon jelikož ráda pozoruje okolí a na to štěká.
mam ŠELTI, mám ji moc rada, je strašně šikovná a jmenuje se Kessi ŠELTIE.
dobrý den, ráda bych pro syna sheltii, můžete mi prosím někdo poradit jestli je tento pejsek vhodný i do bytu a tato barva je ta sobolí?? Děkuji
http://zduhovehokopce.rajce.idnes.cz/SHELTIE_-_Klubova_vystava_Chropyne_7.6.2008_PSI/#Flippie_ze_Skalni_vyhlidky_3_4_.jpg
ahoj leni, do bytu je vhodná jenom pokud máte i balkon jelikož ráda pozoruje okolí a na to štěká.
Můžu se zeptat jaké je ideální krmivo pro šeltii? 🙂
Chtěla bych se zeptat, jestli hodně Šeltie štěkají?
ne, sou němé…
Mame anglickeho kokrspanela (6 let, pes). Myslite ze by k nemu seltie )taky muzskeho pohlavi) sla?