Velké starosti nastávají chovateli, když fenka přijda obtěžkána od neznámého milovníka. Pokud nechcete rozmnožovat zástupy toulavých voříšků, měli byste zvážit možnosti zvířecí antikoncepce.
PILULKY – ANO ČI NE?
Stejně jako v humánní medicíně mají i zvěrolékaři k dispozici hormonální preparáty k úpravě říje koček a fen. Jakkoli se tato možnost zdá lákavá, s použitím těchto přípravků jsou veterináři obezřetní. Organizmus fenek i koček je citlivý na zásahy do vnitřní rovnováhy a antikoncepce založena na bázi steroidních hormonů se může neblaze podepsat na důležitých metabolických procesech. Musíme vzít v úvahu vedlejší účinky preparátu k dočasnému zabránění říje, mezi které patří mimo jiné riziko vzniku zánětu dělohy (pyometry), predispozice pro vznik nádorů mléčné žlázy, stimulace vývoje mléčné žlázy s následnou laktací. Není vhodné hormonální antikoncepci aplikovat ani před první říjí zvířátka. Jeho pohlavní orgány nejsou dozrálé a mohlo by dojít k jejich nevratnému poškození.
KONEČNÉ ŘEŠENÍ
Pokud patříte mezi zastánce názoru, že zvířátko se musí užít, případně že fenka má mít alespoň jednou za život potomky, pak na chirurgické řešení plodnosti zapomeňte. Pokud nemáte chovatelské ambice a neplánujete štěňata, je vždy lepší přistoupit ke kastraci feny. Nejvhodnější období pro kastraci je z hlediska minimalizace rizika vzniku nádorů mléčné žlázy mezi první a druhou říjí. Včasná kastrace navíc snižuje riziko vzniku zánětu dělohy či mléčných žláz, zmizí i falešná březost, která některé fenky postihuje pravidelně po každém hárání. Zákrok prováděný v celkové narkóze není pro organizmus čtyřnožce náročný. Málokdy dochází k pooperačním komplikacím. Po zákroku je nutné zajistit zvířeti doma klid a teplo, umístit je na bezpečném místě. Po kastraci dochází k celkovému zklidnění zvířete, zvýší se mu chuť k jídlu, naopak tělesná aktivita klesá. Důležité je pejska po kastraci nepřekrmovat, nejlépe mu podávat speciální granule a zajistit jim dostatek pohybu. Kastrované fenky občas trpí také inkontinencí, již lze snadno řešit medikamentózní léčbou.
NOVINKA PRO PÁNY
Zvířecí medicína zase jednou předstihla lidskou. Zatímco po hormonální antikoncepci pro muže není vidu ani slechu, majitelé psů už mohou takový preparát využívat. Možná si teď řeknete, proč by to dělali, když následky v podobě štěňátek musejí řešit majitelé samic. Jenže efekt preparátu s účinnou látkou jménem deslorelin se neprojevuje jen dočasnou neplodností. Snížení hladiny samičího hormonu má vliv také na chování pejska. Odpadá nepříjemné značkování močí, toulání se za fenkou nebo obskakování kdečeho a kdekoho. Účinná látka na čas nahrazuje chirurgickou kastraci. Podkožní implantát, který aplikuje veterinář, zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky. Implantát se po této době samovolně vstřebá. Použití této hormonální antikoncepce nekončí u psí plodnosti. Umravňuje i papoušky se sebedestruktivními sklony, potlačuje značkování močí u kastrovaných fenek. Ba co víc, tato nová látka řeší i opačný problém se zabřeznutím psích slečen. O jeho použití se však vždy musíme poradit s veterinářem.
KDYŽ TO NEVYJDE …
Tu a tam se přes ostražitost páníčků stane nehoda a vaši šampionku nakryje láskychtivý voříšek od sousedů. Ani pak netřeba házet flintu do žita. Pomoci od nežádoucího problému může injekce s účinnou látkou jménem aglepriston. Preparát společnosti Virbac představuje moderní metodu, jak předejít nechtěným štěňátkům. Častým důvodem k přerušení březosti bývají zdravotní důvody nebo pokročilý věk feny. Podání injekce je pro ně bezpečný způsob interrupce. Ostatní metody dostupné na trhu jsou pro ně nesrovnatelnou zátěží. Výsledkem aplikace aglepristonu je vstřebání plodu či jeho potrat do sedmi dnů. Březím fenám lze podat injekci až do 45. dne od početí., nicméně z etických důvodů se doporučuje řešit situaci co nejdříve. Možnost umělého přerušení březosti byste se měli vždy poradit s veterinářem, který nejlépe posoudí možná rizika.
Zdroj: časopis Svět Ženy