Rotvajler

Je-li rotvajler vyrovnaně a důsledně vychováván, bude věrný své rodině a stane se i dobrým kamarádem pro vaše děti. S kočkami a dalšími domácími zvířaty nebude mít problémy, pokud s nimi měl jako mladý pozitivní zkušenosti. Někteří rotvajleři se chovají poněkud dominantně k ostatním psům a mají rádi převahu. Rodinné známé nadšeně přivítá, cizí lidi však nepustí dál než za plot. Rotvajler je výborným hlídačem.

Anglický název plemena: Rottweiler

Krajina původu: Německo

Doba vzniku: Kolem roku 1800.

Původní využití: Honák dobytka a hlídací pes.

Využití dnes: Služební pes, hlídací pes, společník.

Průměrná délka života: 11 – 12 let.

Hmotnost: Feny: 42 kg. Psi: 50 kg.

Výška v kohoutku: Feny i psi: 58 – 69 cm.

Plemeno: FCI II. – Pinčové a knírači, molossoidní. Sekce 2 – Molossoidní plemena. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: RTW

Číslo standardu: 147 / 16.01.1996 (Německo)

Rotvajler

Historie: Rotvajler je jedním z nejstarších psích plemen. Jeho původ sahá až do dob antického Říma. Římané s těmito velkými, mastifům podobnými psy lovili divočáky. Tyto psi byli ve středověku v Německu kříženi s místními ovčáckými psy, a tímto spojením vznikl rotvajler. Název dostalo podle města Rottweiler, střediska obchodu s dobytkem na jihu země. Zprvu byl rotvajler používán k lovu černé zvěře, později jako pastevecký pes k doprovázení stád a jejich nočnímu hlídání. Rotvajleři byli známi jako psi řezníků: zapřažení do vozíku převáželi maso, pomáhali hnát dobytek na trh a potom ochraňovali svého zbohatlého pána. V současnosti je rotvajler užíván jako spolehlivý služební pes a hlídač a populární je i na výstavách. Popularitu tohoto plemene velice ovlivnil fakt, že v roce 1901 v Hamburgu jeden četník s pomocí svého Rotvajlera uklidnil dav opilých námořníků.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Rotvajler je středně velký a mohutný pes. Jeho postava je robustní a ukazuje na velkou sílu a vytrvalost. Hlava má širokou mozkovnu. Čenich širšího tvaru je vždy černý. Středně velké uši jsou trojúhelníkového tvaru, převislé, vysoko nasazené. Tmavohnědé středně velké oči mandlového tvaru. Krk je široký a dobře osvalený. Má široký hrudník a záď, břicho nemá vtažené.

Srst a barva srsti: Srst se skládá ze dvou vrstev, z krátké, husté podsady a středně dlouhé, drsné, husté a hladce přilehlé krycí srsti. Na zadních končetinách je osrstění poněkud delší. Někdy se může vyskytnout jedinec s dlouhou srstí, ta je však nežádoucí. Barva srsti je černá, s dobře ohraničenými červenohnědými znaky na lících, tlamě, nad očima, spodní straně krku, hrudi a nohou a pod kořenem ocasu. Bílá skvrna na hrudi je nežádoucí.

Péče: Péče o srst není náročná, ale v době línání je dobré ho každý den kartáčovat. K odstranění odumřelých a uvolněných chlupů se nejlépe hodí gumové rukavice. Pracuje se s ní lépe než s obyčejným kartáčem. Pokud chcete, aby se srst více leskla, můžete použít speciální pleťovou vodu, nebo lesk ve spreji. Drápy udržujte krátké a zvukovod čistý.

Povaha: Inteligentní, poslušný, bezpodmínečně věrný svému pánovi a jeho rodině, dominantní, ostražitý a ochranitelský, odvážný, silný, imponující, někdy žárlivý na pozornost, která není věnována jemu. Svoji rodinu a teritorium brání rotvajler do posledního dechu. Většina z nich má sklon stát se psem jedné osoby.

Vztah k dětem: Při správné výchově, a pokud má s dětmi dobré zkušenosti z mládí, je jim výborným kamarádem a ochráncem. Při styku s cizími dětmi je však nutný dohled dospělé osoby, stejně jako při styku s velmi malými dětmi.

Výchova: Povahu sice mívá vyrovnanou a klidnou, ale nehodí se pro chovatele, který nemá se psy zkušenosti. Jeho výcvik vyžaduje důslednost a spravedlnost. Jestliže je špatně a nedůsledně veden slabým pánem, stane se neovladatelným. Rotvajler je velmi inteligentní, aby odhalil slabost a využil ji. Ve vztahu člověk – pes se snaží získat vůdčí postavení. Důležitá je proměnlivost výcviku, psa musí cviky bavit, vícenásobné opakování by je mohly odradit. Pokud je správně veden, je poslušný a lehce ovladatelný a je z něj klidný a milý domácí společník.

Držení: Tento pes je vhodný jak pro chov v bytě, tak v kotci na zahradě. Vzhledem k jeho nepříliš dlouhé srsti by neměl být držen v kotci celoročně, v chladných měsících je lépe jej umístit v bytě.

Pracovní využití: Rotvajler patří do skupiny služebních psů. Není sice taky rychlý jako německý ovčák, ale jeho předností je rozvaha a klid. Podmínkou chovnosti tohoto plemene jsou zkoušky z výkonu, které jsou přezkoušením zdatnosti psa podle soutěžních a zkušebních řádů pro sportovní výcvik psů. Rotvajler je všestranný pes, který může skládat zkoušky ze všech oblastí sportovního výcviku. Všestranné zkoušky zahrnují cviky ovladatelnosti psa, překonávání překážek, cviky ochrany a obrany psovoda a přezkoušení čichu psa při sledování pachových stop, rozlišování pachů různých osob, předmětů, chemických látek a podobně. Rotvajler také může absolvovat zkoušky lavinářské a záchranářské, po jejich úspěšném vykonání je pak pes využitelný při vyhledávání osob.

Hlídací využití: Je to rozený hlídač, který může být k vetřelcům agresivní.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Tento pes nezbytně potřebuje každodenní fyzickou zátěž, samozřejmostí jsou dlouhé procházky, kde se pes může řádně vyběhat a vydovádět. Nejlepší pro něj bude, když bude mít navíc ještě nějakou pracovní aktivitu. V dobré kondici jej udrží také plavání nebo běh vedle kola.

Kynologie: Mondioring, frenchring, obediencie, obrana, dublon.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu, entropium, ektropium, torze žaludku, ruptura vazů v kolenním kloubu, reprodukční problémy.

Zvláštnosti plemene: Rotvajler dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a své lidi chránit za každou cenu. Je například běžné, že pokud jste se psem na procházce a někoho potkáte, rotvajler se postaví mezi vás a tohoto člověka. Snaží se vás tímto způsobem chránit pro případ, že by se na vás pokusil někdo zaútočit. V tom případě si můžete být jisti, že vám váš rotvajler pomůže. Neznamená to však, že by byl k cizím nepřátelský, pokud je dobře vychovaný nechá se od cizích lidí klidně i pohladit ovšem jen ve vaší přítomnosti. Rotvajleři mají při kousnutí nejsilnější stisk ze všech uznaných plemen. Zajímavý je taktéž fakt, že rotvajleři téměř necítí bolest. Upozornění – pes může po svých předcích zdědit i nadměrnou agresivitu. Při nervovém vzrušení těmto jedincům částečně chybí útlumová složka. Argument, že pes s těmito povahovými vlastnostmi je lepší pro výcvik, je zavádějící.

Příprava na výstavu: Příprava psa na výstavu vyžaduje mnoho času, proto jej na tuto událost musíte připravit již dlouho před plánovanou účastí na výstavě. Posuzování psa probíhá nejprve v klidu, kdy rozhodčí kontroluje psovi úplnost chrupu a skus, na což by měl být pes dobře připraven. U samců probíhá také kontrola varlat. Posuzuje se také kvalita srsti, a důležité je i chování psa při styku s cizím člověkem nebo ostatními psi. Pes musí být výborně ovladatelný na vodítku, klidně běžet vedle levé nohy vystavovatele, nesmí tahat, předbíhat nebo se naopak loudat. Při předvádění by se pes měl chovat přirozeně, klidně a sebevědomě.

Rady a doporučení: Rotvajler není psem vhodným pro úplného začátečníka. Pokud mu umožníte volný pohyb v přírodě, nemá sklony k útěkům. Špatně snáší vedra – měl by zůstat v klidu ve stínu.

Výživa štěněte: Období od 3. do 6. měsíce věku psa je nejdůležitější pro správnou výživu, protože v tomto období roste štěně nejrychleji. Vyváženou výživu zajistí kvalitní koncentrované krmivo pro štěňata velkých plemen.

Výživa dospělého psa: Při dospělém psovi je nutno vzít v úvahu složení a množství krmiva, celkovou zátěž psa, pracovní zátěž psa, roční období a ubytování psa. V zimě je proto dobré zvýšit podíl tuku v krmné dávce psa a před výstavní sezónou přidat optimální množství vitamínů, pokud je pes nedostával celoročně. Při větší zátěži psa je nutné dopřát mu energeticky vydatnější stravu, kterou je však nutno omezit v období klidu.

Výživa starého psa: Staršímu psovi, který již nebývá příliš aktivní je potřeba dodávat krmivo chudší na množství živin, ale obohacené o vitamíny. Ve stravě je nutné snížit podíl bílkovin, aby nebyly zatěžovány ledviny a předešlo se nemocem vylučovacího ústrojí. Starý pes by také neměl dostávat kosti.

46 komentářů k “Rotvajler”

  1. markys napsal:

    Dobrý den, slyším jak se tu někdo pořád ohání slovy „zlý pes“. Promiňte, ale není to pravda. Měla jsme rtw a byl úžasný. Občas jsem se divila co všechno si nechá od synovce s neteří líbit. Byla jsem na rtw při výcviku hodně tvrdá a důsledná. Jenže, se mi to oplatilo, jak řikám děti milovat, ale musím říct, běda zda někdo chtěl mě nebo dětem ublížit. Byl v tu ránu jak „divoký“ pes. Já můžu jen říct, že si teď rtw budeme zase pořizovat k domečku a už se těším..

  2. Karel napsal:

    nejsilnější psí stisk má anglický bullteriér

  3. Kateladyxxl napsal:

    Zdravim v březnu se nám narodí rtw těším se a už se duklandě připravuji ,abych do dobře vycvičila a aby nebyl agresivní k mé rodině.Tak se chci zeptat jeslti je cvičák vyloženě nutný nebo jeslti se dá i tento pes vychovat doma.Jestli to mužu zvládnout i já v 17 letech.

    • Novymarian 497 napsal:

      Zdravím Vás. My máme 7 let starou fenku rotvajlera. Bydlí odmala s náma v 3+1. V začátcích jsme na cvičák chodili. Pes se „vybyje,utahá“ a hlavně tam máte kolem sebe lidi, kteří se mezi psy pohybují dlouho,někteří i celý život. Ale největší podíl ve výcviku bude jen a jen na Vás. Denně se mu musíte věnovat. Po chvilkách, 10,15,20 minut cvičit základní povely. Uvidíte, že když to bude v tak krátkém intervalu a víckrát za den,pes bude výcvik milovat. Já dostal svého prvního psa v 11 letech. Dostal jsem jen pár knížek o výcviku a starej se. To byl ale německý ovčák. Pes poslouchal špičkově. Ale já se mu věnoval denně od 6-7 ráno,než jsem šel do školy a pak hned po návratu. Po té jsem měl celkem ještě 3 ovčáky. Tento rotvajler je můj první. Letos jí bylo 7 let. Zpočátku se všichni báli. Přeci jen v novinách a televizi píší to „bojové plemeno“,hlupáci. Dnes je to miláček celé rodiny.Spí s náma v posteli a chodí s náma na pivo do hospody,jezdí na dovolené,má štědrovečerní večeři /kuřecí řízek/ ….Prostě člen rodiny se vším všudy.Jen to okolí jí nebere.Hlídá si svoje území a všichni se jí bojí.Hlavně díky médiím.
      Pokud by jste chtěla něco poradit,klidně napište.Mnoho úspěchů ve výcviku.
      novymarian.497@seznam.cz

    • Tomáš napsal:

      Cvičák nutný není, ale vřele ho doporučuji. Ale vybírat cvičák pečlivě, občas je personál nezkušený a rotvajlerů se bojí (zejména ženy). Doporučuji i knížku o chovu a věnovat velkou pozornost. Nutná mi přijde interakce s lidmi a ostatními zvířaty již odmala.

    • Surcuf napsal:

      Dobrý den,
      aniž bych chtěl jakkoliv snižovat Vaše schopnosti, domnívám se , že v 17-ti letech, pokud jste toto plemeno například dříve neměli doma, můžete napáchat na psovi mnoho výchovných chyb, které lze v dospělosti velmi těžko nebo vůbec opravit. Rotvajler je skvělý pes, ale vyžaduje pevnou ruku a sebejistou osobnost, která si vždy bude přesně vědět rady, a vůbec nejlépe dlouhou předchozí praxi, tady nepomůže přečtení ani 10-ti knih o výcviku psů. Vřele bych proto doporučil dobrý cvičák. Pes zpravidla respektuje jednoho pána a toleruje nejbližší členy rodiny, pokud však nebude precizně vychován, může se z něho stát i zvíře Vám a Vašim blízkým nebezpečné (jak je často vidět v televizi). Má silné sklony k dominanci a jak bylo v článku popsáno, dovede odhalit Vaše slabiny. Pokud jej ale zvládnete dobře, máte přítele na celý život, který by za Vás pložil život, jeho instinkt pro ochranu vlastní smečky je velmi silný. Mějte na paměti, že pokud Vy doma nebudete vůdce smečky, pes to pozná a nebude Vás respektovat, pak přesto, že jej budete venčit,cvičit a krmit, bude respektovat dominantního člena rodiny (v lepším případě, v horším případě v kritických situacích nikoho).

      • Lenka napsal:

        A přitom umíte být i slušivý a píšete to tady tak pěkně, to by měl slyšet každý kdo si pořizuje takovýho psa, já když jsem viděla majitele toho zlýho rotvajlera, tak ti myslím něco takového netušili. A vzpomněla jsem si jak ta slečna vláda za ním na procházce když byl malý štěně.

  4. Petra Svobodová napsal:

    dobrý den scháním psa rotvajlera ale od štěněte,bydlím v paneláku ale byt mám veliký i pro psa,jsem sama s dítětem,žiju v cigánově a cikáni mi vyhrožují a machrujou nad námi mě a mojí dceru 9 měsíční,hážou mi kameny do okna a tak jsem se poradila s odborníkem,že by to chtělo psa,který bude mít rád svojí rodinu ale nedopustí na ní,chlapa nikdy mít nebudu tak chci psa, předem za nabídky děkuji. můj meil je krausinkasvobodka@email.cz a nebo moje telefoní číslo je607697606 jmenuji se Petra Svobodová. Děkuji

  5. Chabtomas napsal:

    „…argument, že pes s těmito vlastnostmi je lepší pro výcvik, je zavádějící.“ To je dosti krkolomné a nesrozumitelné. Pokud je to myšleno tak, že když necítí bolest, tak je možné ho při výcviku mlátit hlava nehlava, tak to je potom zavádějící. I věrný a vycvičený pes se obrátí proti vám pokud ho vyloženě napadnete a ohrozíte na životě.
    Z vlastní zkušenosti vím, že by každý majitel většího plemene, měl se svým psem prodělat základní výcvik. Rotvajler rád ukazuje dominanci ve všech směrech a to i co se týče výcviku. Se svou inteligencí dokáže pochopit vše velmi rychle, pokud ve vás má respekt.

    Rotvajler na vodítku bývá velmi ochranářský, někdy až přehnaně. Můj na vodítku k sobě (ani ke mně) nepustí nikoho neznámého a už vůbec ne jiné zvíře. „Na volno“ je však velmi přátelský a s ostatními psy si hraje. Neustále si však svého pána hlídá i z dálky. Na běh u kola si nikdy nezvykl.

    • Bodlina napsal:

      No na jednu stranu s vaším názorem souhlasím ale na druhou stranu ne. S tím že necítí bolest?…. Je tam napsané téměř a to můžu potvrdit z vlastní zkušenosti že bolest necítí jako jiní a hlavně odemě si nechá cokoliv, nestalo se mi že by vycenil zuby i když mi ruply nervy a hodně dostal, ale pokud ho někdo jiný jen chytne jinak než by měl dá to najevo hlubokým zamručením…

      Tento popis RTW je naprosto přesný, jako bych viděl svého. Jsou to úžasní psi a nikdy bych neměnil…

  6. Fkloudy napsal:

    Mám 4 letou fenu RTW, dříve jsem měl NO a Belg. ovčáka. RTW je velice učenlivý a milující děti. Na začátku to chce důslednost, ale už nikdy nepůjdu do jiného plemena RTW jsou jedineční. Důležité je mu věnovat lásku rodiny. Je to super super plemeno.

  7. Eliss00z napsal:

    chtěla jsem se zeptat jak velký obojek koupit pro dvouměsíční štěně RTW

  8. L Grabkova napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je přibližná optimální váha štěněte rotvajlera. Jsou nám 3,5 měsíce a máme 26 kg. Dík

  9. Den Du léé napsal:

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se dá sehnat nějaký lék na tu DYSPLAZII ?!?!
    Předem děkuji za odpověď!

  10. Radekkohan napsal:

    dobry hlidac jj mel jsem velkeho 70 cm dobre hlidal ale pred 1 rokem nam zemrel

  11. Klo napsal:

    je to určitě nebezpečný pes…….
    teď zrovna vybírám psa ale jeho si rozhodně nekoupím…..
    slyšela jsem že zabil hodně lidí……

    • Surcuf napsal:

      Naprosto v pořádku, pro Vás je to plemeno zjevně nevhodné, kupte si Čivavu.
      Tedy, slyšel jsem, že zabila spoustu domácích křečků – kupte si raději rybičky, neštěkají,nekoušou, nesmrdí jim z huby a děti je budou milovat, zejména smažené……..

    • Rotvajler napsal:

      Dobrý den . Nemohu si nevšimnout všeho komentáře. Rotvajler je oddaný, vyrovnaný pes ( hlavně je oddaný své rodině) . Určitě není nebezpečný ! Nebezpečný je , pokud se mu nevěnujete , ale to je u každého psa . Vím co říkám doma mám dvanáctiletou , šestiletou a čtyřměsíční fenku Rotvajlera.

    • Katka napsal:

      Doporučila bych rybičky,pro člověka s vašim názorem určite. …..

  12. Kačka napsal:

    Dobrý den . Mně je čtrnáct let. A doma máme tři rotvajlery. S Rtw máme výborné zkušenosti , je oddaný své rodině a skvěle hlídá . Přestože jsem v hodně šláncích četla , že se moc vycvičit nedá , ale já toho třetího Rotvajlera ( ted jí je půl roku ) cvičím od dvou měsíců a musím říct, že umí základní a pokročilé povely . Je pravda , že musí mít nad sebou pevnou ruku .Jsou to naše členy rodiny a nikdy bychom neměnili .

  13. toničkanela napsal:

    to je náš pejsek Bony !!!!! ( samozrejme RTW )

  14. Pavlínka napsal:

    Je mi 16 let mám zhruba roční fenku Rtw z útulku. Nejlepší, nejposlušnější, nejhodnější pes kterého jsem kdy měla. Děti má ze všeho nejrači. Neštěká na nikoho a ani na nikoho nevrčí.. Prostě líp jsem si vybrat nemohla..

  15. kateřina napsal:

    Dobrý den. Já rotvalery miluju jsou to pro mě nejlepší psi. V hodně diskuzích o RTW jsem četla , že všichni řeší jestli je rotvík s PP nebo bez , že takhle vidí jakou povahu budou mít podle rodičů. S takovými názory musím nesouhlasit. Rotvajler je takový , jak si ho páníček vycvičí.Já mám doma rotvajlery taky. Takže vím co říkám. Jen taková rada pro začátečníky , kteří chtějí rotvajlera. Když si pozvete domu návštěvu , a váš rotvík je celou tu dobu s návštěvou , nemylsete si , že to je jen kvůli tomu, že je to prostě mazel 😀 ale on si tu návštěvu jen od vás drží dál 🙂 My takhle jednou měli návštěvu a náš rotvík byl celou tu dobu u ní a mazlil se . Jenže najednou návštěva si nandala na hlavu klobouk a rotvík rychle vstal a začal na ní štěkat. 😀

    • surcuf napsal:

      U rotvajlera je důležitá povaha, „dizajn“ je nepodstatný, takže trvat na PP je trochu blbost, to není NO, aby Vám prodali štěně nějakého křížence.

  16. VŁastik Pkw napsal:

    Dobrý den,máme rotvajlera,šesti měsíční štěně,kulhá nám na přední (z mého pohledu)na pravou nohu,loket ohýbá dovnitř,máte zkušenosti,poraďte,na RTG žádný problém a ortoped u nás není.

    • dph napsal:

      To je jednoznačně na odborníka – veterináře, už jste tam dávno měli být, může to být něco vraženého v pacce, ale i cokoliv jiného – NEOTÁLET!

  17. Lenka napsal:

    Rotvajler je zabijak,zničeho nic přeskočí plot a zabije malého psa, který tam jde v klidu na vodítku na procházku.

    • Surcuf napsal:

      Ono už je internetové připojení i v psychiatrických léčebnách? To je pokrok…

      • Lenka napsal:

        To bohužel nevím a nechci vás urážet tak jako to děláte vy, snad pokud máte rtw tak ho aspoň máte zvládnutýho. Ale bohužel vím jaký to je, jít na procházku s dvěmi malými dětmi a ročním kavalirkem a vidět rotvajlera běhat za plotem na zahradě a za chvíli jak útočí na naší fenečku, jak před očima mých dětí zabije jejich psího kamaráda, miláčka. Vím jaký to je bát se, aby jsme ho nepotkali znova neboť bydlí blízko nás. Jaký to je noc co noc utěšovat plačící děti po jejich pejskovi a vyptávání, proč byl tak zlej. Pokud chcete mít i nadále takové nejapné komentářě, mohu vám poslat třeba zprávu od veterináře, který ji bohužel už nemohl zachránit.

        • Labinah napsal:

          Madam,
          napsala jste zoufalý nesmysl a jsem si jist, že si toho jste sama vědoma. Navíc na takovýto web, to je stejné, jako napsat do židovských novin, že Hitler byl lidumil, neříkejte mi, že jste nečekala podobnou reakci.
          Ale k věci.
          Chápu, že to budou emoce z nepříliš dobrého zážitku, jenže takovým výkřikem nic nezměníte, bude to spíše horší.
          Psi si pořizují různí lidé, často jako módní doplněk, nebo jako potvrzení svého postavení ve společnosti, jenže pes není auto ani kabelka.
          Nejsem žádný pejskař ani antipejskař a většinou to dostávám z obou stran, ale všichni si musí uvědomit, že pes (jakýkoliv) je zvíře, které se řídí instinky a nepolidšťovat jej. Váš příběh je smutný, ale jedno vím jistě, vinen není rotvajler, ten se jen choval dle své přirozenosti, na vině je vždy člověk a to buď vy, protože jste v minulosti dovolila dětem,aby psa nějak provokovaly, ev. totéž mohl způsobit ten Charles pokud nebyl správně vychován (velmi častým omylem lidí je, že malý pes nepotřebuje výchovu, protože není nebezpečný – to je ovšem velká chyba), nebo majitel rotvajlera, který jej neměl zvládnutého ev. zabezpečeného.
          V každím případě jde však u takovýchto tragedií o chyby lidí nikoliv psů, ti se chovají předvídatelně a instinktivně.
          Jelikož Vás zřejmě rotvík nenapadl, tipoval bych to buď na nevhodné chování toho Charelse nebo na špatnou zkušenost rtw s malými plemeny z minulosti. jen v promile případů může jít o nemoc nebo opravdu špatný charakter zvířete, ale i tak je vina na jeho majiteli, který by to měl včas rozpoznat a řešit.
          Nemám dost informací, abych mohl dělat nějaké závěry, ale věřte mi, chyba není ve psech.
          Víte jsem ze statku, mezi psy jsem vyrostl, sloužil jsem s nimi na vojně a měl pak ještě další sám i rtw, měli různé povahy, schopnosti, různý stupeň respektu , různou míru agresivity, ale vždy se se chovalyy jak jim velel instinkt a příroda. Zvířata nedovedou být zákeřná, zlá nebo hodná, pokud je nezkazí člověk.
          Na závěr mi dovolte jednu radu, kterou jsem jako dítě dostal od svého dědečka starého kulaka, kterého poslechl každý čokl ve vsi, snad se Vám bude hodit a zejména Vašim dětem, pokud potkají na ulici cizího psa a budou se ho bát pro jeho velikost nebo chování, nikdy neutíkejte! Zastavte se, dejte ruce podél těla (děti třeba do kapes) a psa neprovokujte, nechte ho přijít k Vám , očuchá si vás a odejde, není zvyklý pronásledovat nepohyblivou „kořist“. Nebudete pro něj nebezpeční ani zajímaví.
          A pokud plánujete pořídit jiného psa vřele doporučuji knížku – 400 rad pro milovníky psů – Carl Berndt. Tu zvládnou i děti a přitom je tam spousta užitečných rad a postřehů, přestože je to dosti stará publikace a bude asi třeba zajít do knihovny.
          Mějte se Surcuf (nevím , proč mi to sem hodilo jiný nick z páteční diskuse na úplně jiném webu 🙂

          • Lenka napsal:

            Napsala jsem to protoze rtw je všude presentovaný jako milý pejsek do rodiny a není zdůrazněna potřeba výcviku. Jinak děti viděli toho rtw poprvé a náš pejsek šel klidně na vodítku. Jeho majitelé říkali že na vycházkách vyjíždí na psy a že není socializovaný na psy jen na lidi, je mu 15 měsíců.

          • Klapálek napsal:

            Ale no tak, rotvíci jsou naopak téměř všude popisováni jako ti zlí „bojoví“ psi – mimochodem už to označení je nesmysl jak vrata. Podle mých zkušeností je to na výcvik jedno z nejnáročnějších plemen, vyžaduje naprostou disciplínu a kázeň pánečka, dúslednost a pevné vedení, které lze získat téměř výlučně zkušenostmi, ve výcviku neodpouští chyby. Ovšem na rozdíl od jiných plemen, co jej jednou naučíte (i když to nejde snadno) už nezapomenou.
            To máte jako s autem, kdekdo, kdo na to má si koupí silný vůz se závodními geny, ale ne každý jej pak dokáže ve vyšších rychlostech zvládnout – může za ty havárie to auto?
            Fakt je, že následky útoku jsou daleko tragičtější , než když „zaútočí“ čivava – to je dáno fyzickými dispozicemi. Nicméně je třeba podotknout, že rtw nemá sklony útočit, pokud není přímo ohrožen,či napaden on, jeho majitel nebo „střežené“ území. Na rozdíl od mnoha jiných plemen a to např. i NO má velmi pevné nervy, pokud se však již rozhodne k akci je tvrdá a nekompromisní.
            Vůbec bych ale nebyl proti tomu, aby si jejich majitelé museli pořídit kynologické zkoušky a nebo lépe, aby byl pes s psovodem přezkoušen, to se ovšem týká i mnoha jiných plemen.
            15. měsíců je tak poslední šance toho psa v běžné rodině zvládnout, brzy se dostane do fáze, kdy převezme vůdčí roli a slabí majitelé s ním již nic nezmohou. Potom zase bude v TV Nova „nebezpečný rotvajler znovu útočil“, ale musím se opakovat – nebude to vina toho zvířete (i když to nakonec jistojistě odnese), ale jeho majitele.
            Plemeno bylo vyšlechtěno jako honácký a strážní pes a tak se bude vždy mít tendence chovat, jistě jej lze dobrým vedením vychovat v dobrého společníka, ale že se jedná o společenského mazla, to mohu vyloučit. jedním z jeho hlavních povahových rysů je nedůvěřivost k cizím.
            Pokud si jej kdosi pořídí jako hračku dětem, je to asi tak vhodné, jako koupě nákladní Tatry na výlety k moři – pouze to bude mít horší následky.
            Každé plemeno bylo vyšlechtěno ke konkrétnímu účelu a podle toho by si je lidé měly pořizovat, pokud potřebujete hlídače majetku je rtv ideální volba.
            V každém případě ale potřebuje stálou práci,výcvik,péči a kontakt, to je mimochodem třeba i u mne důvod, proč v současnosti psa nemám, nemohl bych se mu věnovat a byl by to chudák, přestože by měl luxusní voliéru, volný plně zabezpečený výběh a kvalitní stravu, je to jaksi málo – potřebuje parťáka.
            Na závěr si neodpustím jednu historku, měl jsem rtv-fenu, milé zvíře, ale měla mi hlídat dům, takže jsem ji směrem k lidem nijak nerozmazloval. Když jí bylo cca 9 měsíců , jeli jsme na výlet k prarodičům, kde byli i mí bratranci, všem jsem řekl, ať si jí nevšímají, že si ani ona nebude všímat jich, zvíře mělo náhubek a bylo na vodítku. Byla klidná vypadala „mile“ a bratránek si ji chtěl pohladit, řekl jsem mu ne v žádném případě, přesto počkal, až se nebudu dívat a zkusil to. V ten okamžik ležel na zemi pod fenou a ta mu funěla zblízka do obličeje….myslím si, že si to pamatuje dodnes :-), přestože je to přes 20 let a on je dopravním pilotem zodpovědným denně za stovky lidí. Naučte své děti, že cizí pejsek se NIKDY nehladí byť by to byl jezevčík.
            Surcuf

          • Lenka napsal:

            No nevím proč to udělal, proč byl jak šílený, proč přelezl ten plot, šli jsme v klidu po chodníku ani děti nekřičeli, pejsek ani neštěkal, šli jsme tam poprvé ani jsem netušila že tam mají takového psa, vůbec jsme si ho nevšímali, o to větší bylo překvapení když na konci jejich zahrady nás dohnal a šel jí po slabinách snažila jsem se ho od ni udržet za jeho obojek ale nakonec jsem ji musela pustit a on se vysmekl a chytil ji. Jedna paní vzala děti k sobě.Majitele ho pak nechali vykastrovat, různými záplatami zvedli plot. A říkali že jsou domluveni na výcvik
            agresivního psa až se zahojí.
            No to je asi všechno, pořád hledám odpověď na to proč se to stalo a jak je tomu možné předejít.

            Jinak dětem říkám pořád že nesmí cizího pejska hladit, zeptat se jeho pána zda
            to dovolí.

          • Klapálek napsal:

            Vykastrovat ?! Pane Bože, vykastroval bych majitele…………., jinak tady žádný výcvik nepomůže, protože majitelé jsou evidentně slabí a psa nezvládnou, takže i kdyby jim ho někdo vycvičil, pes je po čase přestane respektovat a může se něco podobného zopakovat. Takovéhoto psa je třeba umět zvládnout i fyzicky a pokud říkáte, že za ním slečna na vycházkách „vlaje“ – pes má jasno.
            Ptáte se proč se to stalo, nebyl jsem tam, ale jeden z faktorů je zřejmý, majitelé psa nezvládají. Měli by psa dát někomu, kdo takovéto plemeno zvládne a pořídit si kocoura.
            Bohužel předejít nezodpovědnosti druhých prakticky nelze.

          • Lenka napsal:

            🙁 tak to jste mě nepotěšil. Tak ještě mohu doufat, že si udělají dostatečně vysoký a pevný plot, bydlí totiž blízko. Slečna za ním „vlála“ když mu bylo půl roku. Nikdy jsem toto plemeno neřešila, potom co se to stalo jsem si všimla že máme v blízkosti ještě jednoho rtw, snad ten je vychovaný, zajištěný. Někde bydlím čtyřicet let od dětství to tu mám ráda , cítím se tu fajn a bezpečně a teď se bojím vyjít ven.

          • Nedluh napsal:

            Ono to není rasou, takovíto „páníčci“ dokáží vychovat nezvladatelné zvíře i z jezevčíka, je ale fakt, že vzhledem k jeho velikosti nebývají následky útoku tak fatální.
            Pes je zkrátka pes , není to hračka a protože je to pes, tak nikoho neuštkne,nepotrká ani nepokope, ale holt kouše.
            Ovšem jsou i plemena, jejichž útok bývá ještě tragičtější např. pitbull, přestože velikostně to není tak mohutné plemeno, nebo kdyby vás napadla smečka……. zkrátka ostražitost je na místě vždy. Pravda ovšem je, že není řešením zakázat některé plemeno (i když to v některých zemích platí), ale přezkoušení (socializace,poslušnost) a totální trestní zodpovědnost majitele.
            Sám jsem měl několik psů a žádný z nich nikdy nenapadl a nezranil člověka, mimojiné také proto, že k tomu nedostal příležitost.
            Surcuf

  18. markus napsal:

    Dobrý den, slyším jak se tu někdo pořád ohání slovy „zlý pes“. Promiňte, ale není to pravda. Měla jsme rtw a byl úžasný. Občas jsem se divila co všechno si nechá od synovce s neteří líbit. Byla jsem na rtw při výcviku hodně tvrdá a důsledná. Jenže, se mi to oplatilo, jak řikám děti milovat, ale musím říct, běda zda někdo chtěl mě nebo dětem ublížit. Byl v tu ránu jak „divoký“ pes. Já můžu jen říct, že si teď rtw budeme zase pořizovat k domečku a už se těším..

  19. lordjaras napsal:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaky je rtw v lese myslím tím zda se dokáže vycvičit aby neutíkal za zvěří např (srnky,jeleni,laně případně i prasata) a aby se odemmě nevzdaloval cca do 100 metru, chtěl bych psa ale problém je v tom že se mě líbý pouze a pouze rotvík od malička 🙂 cvičák je samozdřejmostí, bydlím s rodičema v rodinném domku se zahradou a s rtw by jsem chtěl trávit mnoho času (jezdil by se mnou opravdu všude) pracuji v lese proto bych potřeboval vědět kdo má zkušenosti jak by se choval děkuji všem za rady

    • surcuf napsal:

      Dobrý den,
      rtw je v tomto ohledu v pohodě, dokonce je na tom řekl bych lépe než klasická služební plemena jako NO nebo BO, nemá tendenci honit zvěř, pochopitelně výcvik je nutností.
      Pravda je, že moje zkušenost je s domácími zvířaty (kočky,slepice,koně), ale bude to obdobné, naučil jsem ji, že si jich nemá všímat a bylo to v pohodě, slepicím olizovala hlavy, když strkaly ty svoje zobáky skrz pletivo, aby jí „dočistili“ misku, když jsem ji vypustil na dvůr drůbež se s křikem rozprchla, ale fena byla klidná, proběhla se a nikdy nic nehonila ani nelovila, ignorovala je .

  20. Jaromír Míra Veselý napsal:

    Dobrý den, mám dvouletého rtw, kulhá na přední pravou již delší dobu. Řešeno veterinářem ( dvěma) snímky negativní, přeléčen na zánět, přesto kulhání neustává. Na rentgeny koukalo již více odborníků a žádný na nic nepřišel. Už si nevím rady, jakoukoliv variantu prověřím jen mě už nic nenapadá. Děkuji Veselý

Zanechat komentář